Přípravou to začíná

Když fotoaparát s videokamerou využíváte pouze ve výjimečných případech, jako jsou zrovna dovolené či rodinné výlety, tak rozhodně nepodceňujte jejich aktuální stav a věnujte dostatečnou pozornost údržbě všech částí.

Opakované zanedbávání rychle směřuje k nenávratnému poškození zařízení! I sebemenší prach může zapříčinit ucpání součástek. Případné nahromadění prachu v místech určených pro baterii pak vede k omezení přenosu elektrické energie a následnému zkratu.

Dále těmto zařízením hrozí možné nebezpečí při nesprávném skladování. Po vytažení z dlouhodobější úschovy je proto pečlivě otřete hadříkem. Nechte je poté plně přizpůsobit pokojové teplotě.

Zároveň nezapomeňte zkontrolovat, zda jste uvnitř nenechali původní baterii! Některé z levných produktů mají po určité době sklony k "vytečení" článků. To má za následek poškození přístroje. I ty vysoce kvalitní ale vyžadují kontrolu!

Výdrž baterie je základem

Uživatelé po přenosných zařízeních vyžadují značnou délku výdrže baterie a u fotoaparátů nebo videokamer to poté platí dvojnásob. Vámi používaný typ baterie a její kapacitu snadno vyčtete na jejím štítku.

„Li-pol baterie s gelovým elektrolytem neztrácejí samovolně kapacitu... Vyšší pořizovací cena nyní brzdí jejich většímu rozšíření, vložená investice se Vám ale zanedlouho vrátí. Naopak Li-ion bateriím především škodí úplné vybíjení,“ vysvětlil Radim Tlapák, ředitel internetového obchodu BatteryShop.cz.

Při výběru byste měli brát v potaz počet kusů. U pobytů do deseti dní bohatě postačí, budete-li mít jednu náhradní baterii. Avšak pokud víte, že budete mít na cestách omezenou možnost baterie dobíjet, vezměte si raději vyšší počet. Zároveň si před odjezdem nezapomeňte ověřit informace o napájecích sítích.

Exotické nebo jinak vzdálené destinace mohou podporovat odlišné zásuvky, napětí či frekvenci v síti, což většinou vyřešíte zakoupením redukce.

Dbejte na zabezpečení

Posledním důležitým bodem je poté samotné "přechovávání" záznamového zařízení včetně potřebného příslušenství, aby již během cesty nedošlo k jeho poškození. Mezi základní vlastnosti ochranných pouzder patří odolnost vůči vodě, písku, výkyvům teplot, nárazům, pádům.

Písek z pláže dokáže poškrábat povrch čočky. Jeho usazení může zapříčinit zadření pohyblivých součástí. Větší pouzdra mají výhodu ochrany množství doplňků, kdežto pouhý obal vám sice ušetří místo v kufru, ale neřeší bezpečí ostatních přenášených částí.

Na cesty je dobrý důkladně vypolstrovaný obal s termoregulační funkcí. A to nejen pro ochranu samotného přístroje, ale rovněž náhradních baterií. Právě baterie jsou náchylné na poškození v důsledku nárazu a působení vysokých či nízkých teplot, proto je dobré je vhodným způsobem chránit.

Ideální teplota pro baterie se pohybuje mezi 15 až 20 °C. Extrémní vychýlení může baterii trvale poškodit a při hodnotě nad 60 °C hrozí její exploze.