„Dohodli jsme se v rámci koalice, že vypustíme část zákona, která mění příspěvek na bydlení a doplatek na bydlení,“ říká místopředsedkyně klubu TOP 09 Jitka Chalánková.

Dávky na bydlení lidem zůstanou i při balíčku

Součástí projednávání tzv. daňového vládního balíčku, který schválila sněmovna, byl také pozměňovací návrh, který zaručuje, že se dávky na bydlení nebudou měnit. S takovým změkčením škrtů souhlasil ministr financí Miroslav Kalousek i premiér Petr Nečas.

„Jsem velmi ráda, že tyto dávky zůstanou, i když je pro stát nyní šetření nezbytné. Peníze totiž pomáhají především opuštěným seniorům a rodinám s dětmi, kteří je potřebují. Aby se naplnila celková koncepce sociálního bydlení, je velmi důležité připravit návrh zákona o sociálním bydlení, na kterém chci intenzivně pracovat,“ říká poslankyně Jitka Chalánková, která je místopředsedkyní výboru pro sociální politiku.

Dávky na bydlení pobírají od státu jednotlivci nebo rodiny, které nejsou schopné hradit veškeré náklady na své bydlení. Ze státního rozpočtu čerpá asi 180 tisíc lidí pomoc od několika set až po několik tisíc korun měsíčně.