Jak v dnešním prohlášení upozorňuje předseda ČSSD, je otázkou, zda premiér Rusnok pochopil zcela správně zadání prezidenta Zemana, který v souvislosti s prezidentskou vládou opakovaně hovořil o vládě odborníků.

„Podle dosavadních vyjádření Jiřího Rusnoka k personálnímu složení jeho vlády se zdá, že sestavuje zcela jiný kabinet, a to vládu SPOZ, Strany práv občanů – zemanovců. To u vlády, která nemá žádný demokratický mandát od voličů jen dále zhorší její vnímání občany,“ tvrdí Sobotka.

ČSSD chápe, že prezident Zeman jmenoval Rusnoka zejména proto, aby se vyhnul podpoře pokračování neúspěšné pravicové koalice a toto rozhodnutí prezidenta respektuje. Nová vláda však podle Sobotky nebude životaschopná a může posloužit jen jako katalyzátor v úsilí o nové volby.

Bohuslav Sobotka: Jsme svědky unikátního experimentu

ČSSD jako vítěz posledních voleb pak ústy svého lídra připomíná, že vláda je sestavována zcela nezávisle na rozložení politických sil v Poslanecké sněmovně, ale mimoparlamentní strana SPOZ, za niž nebyl zvolen nikdy jediný poslanec či senátor, personálně obsazuje novou vládu České republiky.

„Martin Pecina, který se již vyjádřil, že přijal nabídku na funkci ministra vnitra, má být volebním lídrem SPOZ v Moravskoslezském kraji. Jan Kohout, o němž Rusnok hovoří jako o ministrovi zahraničí, má vést kandidátku SPOZ v Praze a potenciální ministryně spravedlnosti Benešová ve středních Čechách,“ míní Sobotka.

Kabinet Jiřího Rusnoka propagačním plakátem strany Zemanovců

Zatímco minulé úřednické kabinety se podle Sobotky alespoň snažily předstírat nestranickost či nadstranickost a měly v čele do té doby politicky neangažované osoby, kabinet Jiřího Rusnoka si v této oblasti zatím na nic nehraje. „Jeho několikaměsíční působení bez důvěry Poslanecké sněmovny má být podle všeho použito jako propagační plakát strany Zemanovců. To pokládám za zneužití institutu vlády a devalvaci její role ve společnosti,“ říká Sobotka.

„Sám Rusnok je SPOZ uváděn jako ekonomický expert této mimoparlamentní strany a neúspěšně kandidoval na její kandidátce v komunálních volbách 2010. Pokud se potvrdí personální spekulace o složení Rusnokovy vlády, v žádném případě nebude možné hovořit o úřednické vládě či vládě odborníků, bude to vláda jednoznačně stranická, byť vázána na stranu čistě mimoparlamentní,“ upozorňuje předseda ČSSD.

Pokus sestavit tuto vládu není míněn zcela vážně

Sobotkovi se navíc zdá, že pokus sestavit tuto vládu není míněn zcela vážně, neboť výběr premiéra ani složení vlády neprovázely na rozdíl od vlády Tošovského či Fischera žádné konzultace se stranami zastoupenými v Poslanecké sněmovně.

Přetahování o vládu mezi pravicovou koalicí a prezidentem jen dále znechucuje veřejnost. „Pokud bychom čekali na druhý a třetí pokus, neboť Rusnokova vláda nemá šanci získat důvěru Poslanecké sněmovny, zklamání veřejnosti a její nedůvěra v demokracii se jen prohloubí. Proto ČSSD důsledně trvá na předčasných volbách jako jediném řešení současné krize. Místo dalších pokusů o sestavování vlády chceme v polovině července hlasovat o rozpuštění Poslanecké sněmovny. A volby v září,“ dodává závěrem Bohuslav Sobotka.