Běh rodným krajem Emila Zátopka, který vede z rodiště tohoto legendárního atleta (Kopřivnice) do místa jeho posledního odpočinku (Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm), se v letošním roce konal už podesáté (nultý + devět ročníků). Po startovním výstřelu, kterého se tradičně ujala Dana Zátopková, se rekordní počet 204 běžců vydal na 22,3 km dlouhou trať půlmaratonu. Přestože počasí běžcům přálo, nepodařilo se ani v jedné kategorii překonat traťový rekord.

Po doběhu čekalo na závodníky slavnostní vyhlášení, kterého se ujali členové Českého klubu olympioniků – Dana Zátopková, Oldřich Svojanovský, Jiří Raška, Karel Engel, Pavel Benc a další, Běžci byli rozděleni celkem do sedmi kategorií podle věku.

V celkovém pořadí mužů časem 1:15:24 zvítězil Erkolo Ashenafi (Benedek-Team) před týmovým kolegou Tamásem Tothem (1:15:58). Třetí příčku obsadil Jakub Bajza (AK ASICS Kroměříž, 1:16:12). V ženách celkově zvítězila maďarská závodnice ve službách slovenského Benedek-Teamu Judit Nagy-Földing (1:30:12) před francouzskou závodnicí Sylvií Quittot (Easqy team, 1:30:45). Na bronzový stupínek vystoupala Michaela Mannová (TJ Dvůr Králové, 1:30:48).

Mezi vyhlášenými běžci byl také nejstarší účastník závodu, kterým byl František Zikeš. Ten absolvoval celou trať Běhu rodným krajem Emila Zátopka ve věku 83 let. Drobné dárky získali také čtyři závodníci, kteří se dosud zúčastnili všech ročníků běhu – Jiří Engliš (CVK Opava), Miroslav Vrobel (Veřovice), Zdeněk Zeman (Všechovice) a Libor Karásek (Frýdlant nad Ostravicí).

Kompletní výsledkovou listinu všech kategorií naleznete

zde

Běh rodným krajem Emila Zátopka je zařazen do seriálu závodů Českého běžeckého poháru a také do seriálu závodů Moravskoslezského běžeckého poháru 2011.