„Na vrcholové sportovce jsou v dnešní době kladeny stále větší nároky. A zároveň se v současném sportu množí nečekané kolapsy a bohužel i 'náhlá úmrtí' mladých a trénovaných hráčů. Proto jsou tyto testy velmi důležité. Pomáhají eliminovat rizika a možná závažnější onemocnění a problémy,“ řekl Tomáš Gottvald, ředitel Pardubické krajské nemocnice. „Pardubičtí basketbalisté podstoupili tato vyšetření v naší nemocnici vůbec poprvé. Jsem rád, že jsme jim mohli nabídnout i tuto službu a naši spolupráci zase posunout dál.“

V průběhu úterý a středy se všichni basketbalisté vystřídali na kardiologickém oddělení Interní kliniky, kde probíhala většina testů a vyšetření. První den dorazily hlavní hvězdy týmu – zahraniční legionáři Sanders, Muirhead, Nelson a s nimi domácí opory Pospíšil, Bohačík či Kotas. O den později je vystřídali mladší hráči.

Všichni na kardiologii absolvovali ultrazvuk srdce, měření klidového EKG, základní klinické vyšetření a maximální zátěžový test. Součástí testů bylo i měření klidové spirometrie na oddělení nemocí plicních a tuberkulózy.

„Cílem těchto vyšetření u sportovců je odhalení případných zdravotních problémů se zaměřením na nejzávažnější kardiovaskulární rizika. U basketbalistů jsou to především strukturální vady srdce a velkých tepen, které mohou souviset s jejich výškou, dále jde o vyloučení ischemických chorob srdečních a vrozených vad. To byla kardiologická část testů,“ uvedl kardiolog Martin Kubrycht, jenž testy basketbalového týmu vedl společně se specialistkou na zátěžová vyšetření a preskripci pohybové aktivity Věrou Vlastníkovou.

Testy kromě prověrky zdravotního stavu odhalily rovněž fyzickou připravenost jednotlivých hráčů. „Sloužily nám k zhodnocení aerobní zdatnosti pomocí dosaženého výkonu na ergometru a dynamiky srdeční frekvence," uvedl kardiolog Kubrycht. „V basketbalu hraje důležitou roli dynamika, schopnost po krátké době relativního odpočinku opakovat výkon o vysoké intenzitě. Takže jeden test jsme zaměřili právě na zhodnocení rychlosti poklesu srdeční frekvence po zátěži, a to v relativně krátkých intervalech.“

Výsledky zátěžových testů přinesly cenné poznatky nejen samotným hráčům, ale především jejich trenérům. „Kromě posouzení zdravotních rizik a objektivizace současného stavu aerobní zdatnosti se dá podle na základě těchto testů postavit doplňkový vytrvalostní trénink sportovce tak, aby nedošlo k přetrénování a aby byl maximálně efektivní. Samozřejmě v kolektivním sportu je to složitější, ale určitě i pro basketbalisty to má smysl. Trenér ví, jaké předpoklady má daný hráč a jaké schopnosti a dovednosti je třeba více rozvíjet,“ uvedl Kubrycht. „Zároveň je vhodné tyto testy zopakovat ještě na konci přípravného období. Trenérům pak mohou sloužit jako zpětná vazba a ukazatel toho, zda jeho tréninky byly efektivní. Každopádně v danou chvíli jsme dospěli ke zjištění, že celý tým je na tom fyzicky velmi dobře,“ dodal kardiolog, sám bývalý reprezentant ve veslování.

„Výstupy z těchto vyšetření jsou pro nás velmi cenné. Velice děkujeme Pardubické krajské nemocnici, a.s., zejména personálu kardiologického a plicního oddělení, za energii a čas, kterou věnovali testování našich hráčů,“ prohlásil Martin Marek, generální manažer BK JIP Pardubice.

Zátěžové testy basketbalistů BK JIP Pardubice jsou možná předzvěstí novinky, o níž Pardubická krajská nemocnice uvažuje. Jedná se o projekt Centra sportovní medicíny. Ostatně v nemocnici již řadu let funguje poradna pro sportovce a artroskopické centrum sportovní traumatologie.

„Léčila se u nás už řada špičkových sportovců. Navíc služeb našich lékařů využívá řada klubů i reprezentací. Jsme přesvědčeni, že bychom mohli nabídnout komplexní péči od diagnostiky až po rychlé řešení případných zdravotních problémů pro vrcholové, ale i rekreační sportovce,“ uvedl ředitel Gottvald.