"Zahraniční mise pro rok 2010 jsou schválené, počítám s tím, že by se polní nemocnice vrátila do země asi v roce 2011. Nebylo by to přímo do Kábulu, kde se situace zlepšila, ale do některé jiné oblasti," řekl Barták. Návrat polní nemocnice do Afghánistánu souvisí s novou koncepcí zahraničních misí, kterou chce do poloviny října představit. Praxe podle vicepremiéra a ministra zahraničí Kohouta ukazuje, že je potřeba mít pro působení českých sil v zahraničí dlouhodobější výhled včetně financování.

Barták navrhuje dvouletý mandát misí s výhledem na jeden rok. Rozhodně by se podle něj mise neměly rušit, naopak, například pro Afghánistán by naopak pomýšlel na navýšení počtu vojáku v Provinčním rekonstrukčním týmu. "Pokud bychom se zúčastňovali větších projektů a rekonstrukce Afghánistánu by probíhala progresivně, bylo by potřeba mít v PRT 300 až 350 vojáků. Počet 350 by byl strop," řekl Barták. S jeho návrhem souhlasí i ministr zahraničních věcí Kohout. "Koncepce je nutná, pomůže politicky zarámovat působení v zahraničních misích a jejich financování. Částky, které se vydávají na jejich financování, jsou nemalé," řekl Kohout. U každé mise musí být podle jeho slov jasné, proč se mise zúčastňujeme, co je jejím úkolem, jaký je měřitelný výsledek a za jakých podmínek by se české síly stahovaly. Právě to ovšem současná rozpočtová pravidla neumožňují.

Rekonstrukce je pouze jednou ze čtyř pilířů střednědobé koncepce zahraničních misí. "Další je podpůrná činnost, například pomoc při řízení letového provozu nebo logistika, třetí je letecká podpora a čtvrtá vojenské zdravotnictví," přiblížil Barták.

V Afghánistánu nyní působí v PRT 215 vojáků a několik civilních odborníků a dále jsou v zemi vojáci 601. skupiny speciálních sil v operaci Trvalá svoboda, kteří bojují proti radikálnímu hnutí Taliban. V roce 2010 by do Afghánistánu v rámci mise ISAF mohlo vyjet 535 vojáků.