Dle ministerstva školství na testu z matematiky pohořelo 20,6 procent středoškoláků a u testu z mateřského jazyka bylo 1,9 procent propadlíků. Studenti se mohou proti nezdárnému výsledku odvolat do 5. června u ministerstva školství či v případě písemných a ústních testů u krajských úřadů.

„Ačkoli jsou čísla neúspěšnosti ve zkouškách vcelku podobná, jako loni, poukazuje to na dlouhodobý značný problém českého školství. Pro neúspěšné studenty však existuje řešení v podobě víkendových přípravných kurzů z těchto palčivých oblastí. Speciálně kvůli letošním maturantům, ať už v září maturitu napodruhé získají či ne, jsme také připravili jednoleté studium jazyků a přípravky na vysoké školy s posunutým datem přijímaček,“ uvedl k aktuální situaci Martin Vaněk, ředitel centra AZ smart s tím, že přihlášky vzdělávací centrum přijímá až do půlky října, do kdy mohou studenti dodatečně složit maturity a být přijati do „nultých ročníků VŠ“, u nichž je až 93 procent úspěšnost přijetí na vysoké školy. Přináší tak řešení pro studenty, kteří budou stát před obtížným rozhodnutím, jak efektivně naložit s časem, který je dělí od dalšího termínu.

Neoblíbená matematika, „cizí“ čeština i angličtina

Povinně skládají zkoušky z českého jazyka a poté si mohli vybrat buď spíše neoblíbenou matematiku, kterou zvolilo 40 procent studentů či některých z cizích jazyků. Z dvouúrovňové stupnice obtížnosti z minulých let v letošním roce vyhrála ta lehčí. V budoucnu přitom hrozí, že bude matematika povinná i přes značné potíže, které maturantům činí. Experti o povinném zavedení uvažují kolem roku 2020.

„Je stále vidno, že matematika je pro studenty nepříjemná, těžká a nejsou si vědomi, jak ji uplatní v reálném životě. Učitelé je přitom příliš neutvrzují o opaku. Středoškoláci se pak snaží matematice všemožně vyhnout a sami si k ní budují nesmyslný odpor. Přitom je to základ pro logické uvažování a i taková matematika lze pojmout formou hry,“ míní Martin Vaněk z AZ smart.

Jako cizí jazyk kralovala angličtina, se kterou si neporadilo 2,4 procenta středoškoláků. Letos maturuje podobně jako v předchozích letech v řádném termínu kolem 90 tisíc žáků.  Zhruba 11 procent přihlášených k maturitám se ke zkouškám nedostavilo.

Pro studenty byl obtížný i test z češtiny, kde byla nalezena i chyba. Letos neuspělo 1,9 procent maturantů, což je zhoršení o 0,8 procenta oproti loňsku.

Připravit se na maturitu

Například v programech vzdělávacího centra AZ smart jsou víkendové přípravné kurzy na státní maturity z matematiky, angličtiny či češtiny.

Otevřeny nulté ročníky VŠ

Řada studentů bude stát před závažným problémem, jak se vypořádat s neúspěchem u státní maturity. I když budou úspěšní v zářijovém opravném termínu, na vysoké školy už se nedostanou a budou mít před sebou nenaplněný rok. Pokud totiž uspějí v září, nestihnou zákonitě termín srpnových přihlášek na VŠ, které vyžadují úspěšné složení státních maturit. Škola AZ smart proto přichází s nultými ročníky, tedy jednoleté odborně zaměřené vzdělávání formou denního studia. Tzv. nulté ročníky VŠ tak otevřou bránu ke studiu na vysoké škole, jelikož absolventi AZ smartu mají 93% úspěšnost v přijetí a pokračování na vysokých školách.

Pokud studenti neuspějí u státních maturit i v září, mohou nastoupit stejné studium nebo také denní jazykové kurzy AZ smartu a překlenout tak nelehké mezidobí jejich života., Využít tedy maximálně daný čas, aby příští rok u zkoušek z dospělosti uspěli.