„První rok nám pršelo, druhý zas bylo moc velké teplo. Teď to bude ideální,“ slibuje Carlo Capalbo, prezident organizačního výboru. „Našimi cíly jsou nejen rekordy, ale především dát radost lidem, kteří zkusí nový životní styl, spojený s běháním.“

Šestina pole, 516 běžců, vyrazí na svůj první půlmaraton. Nejstarší účastník Miloš Loužecký oslaví 73. narozeniny přímo na trati. A mezi 36 zúčastněnými národnostmi jsou po tradičních Slovácích, Polácích a Němcích čtvrtou nejpočetnější národností Finové. Snad symbolické spojení se severem…

O vítězství se však utkají především Keňané. První muž sobotní O2 Grand Prix Praha na 10 km Daniel Chebii je ve skvělé formě a cítí se být především půlmaratoncem. „Chci běžet co nejrychleji, věřím si na nový rekord závodu. Spolupráce s Limem, kterého dobře znám, mi k tomu může pomoci,“ připomíná vítěze prvního ročníku.

Pro úplnost - Chebii umí půlmaraton za 0:59:49, což dokázal loni v Českých Budějovicích. Ústecký rekord stanovil hned napoprvé Philemon Kimeli Limo na 1:00:57.

Pokračuje také další díl souboje nejlepších českých vytrvalců Homoláč – Kreisinger – Kocourek. „Nevím, jaký čas můžu čekat, ale minimálně chci běžet na nejlepší letošní český výkon,“ chystá se několikanásobný mistr na 10 000 metrů Milan Kocourek na svůj půlmaratonský debut.

Mezi ženami se utká hlavně loňská vítězka Betelhem Moges z Etiopie s Josephine Chepkoech z Keni, vítězkou O2 Grand Prix Praha. „Chci předvést svoje maximum a věřím, že se mi podaří běžet pod 1:10,“ chystá se Chepkoech, která s dalšími elitními běžci strávila celý týden v Praze.

Na snad tříciferný díl nekonečného seriálu střetů s olympioničkou Ivanou Sekyrovou se těší Petra Kamínková: „Poběžíme o nejlepší Češku. Skoro dva měsíce jsem nešla velký závod, moc se těším. Ráda bych se dostala po 1:17:30, zdejší maximum. Ale v závěrečných kilometrech půlmaratonů se vždycky trápím.“

Delší čas jistě stráví na trati další zajímavé tváře. Herec a moderátor Dalibor Gondík, anebo profesionální mistr Evropy v boxu a zdejší rezident Lukáš Konečný, jehož také čeká půlmaratonská závodní premiéra. „Minulé roky jsem měl vždycky před zápasem a trenér mi to nedovolil. Teď mě utkání nečeká, takže moc netrénuju. Ale vsadil jsem se o nějaké tekutiny s kamarádem a chci to zvládnout pod 1:40,“ usmívá se. Jako rozcvičku si dá Spolchemie Rodinný běh, kde změří síly i s dvojnásobným olympijským vítězem Martinem Doktorem a jeho dětmi.

Další novinky? „Mírně jsme upravili trať, aby byla co nejrychlejší. Ve střekovské části je jinak otočka,“ říká ředitel závodu Václav Skřivánek. „A moc nás těší, že přibývá účastníků přímo z Ústeckého kraje, kteří berou závod za svůj také aktivně.“

RunCzech běžecká liga skutečně rozhýbává celé město. „Zpočátku zaznívaly pochybnosti, zda se běžecký závod do průmyslového města hodí. To už ale dávno nehrozí. Zasloužíme si ho, profilujeme se jako město sportu. A stříbrná známka IAAF, navíc pro nejmenší místo na světě, je obrovským bonusem, který jsme nečekali, že může přijít tak rychle. Běh spojil městskou zeleň s industriálem,“ řekla Zuzana Kailová, náměstkyně primátora města.

Již potřetí se probíhá územím chemičky, proslavené romány Vladimíra Parála. „Vše je připravené, těšíme se,“ zve Marie Logrová, tisková mluvčí Spolku pro chemickou a hutní výrobu. „Část trati u nás povede z kopečka, handbikeři se asi rozjedou hodně rychle,“ upozorňuje.

Handicapované závodníky čeká premiéra v rámci závodů RunCzech. Na trati 18,6 km dlouhé se očekávají napínavé souboje a časy nejlepších okolo třiceti minut. „Je to relativně krátké a rovinaté, bude se hodně taktizovat. Zlomový bude nájezd do kopce do Hradební ulice a pak sjezd do zatáčky před cílovou rovinkou. Tam se pojede až 50 km/hod.,“ předpokládá jeden z favoritů Jan Tománek.

„Jsme dlouhodobým partnerem závodů a jsme na to hrdi, že podporujeme zdravý životní styl. Doufáme, že jediná voda bude v neděli při závodě ta naše, Mattoni,“ přeje si s pohledem k obloze Eva Dolenská, manažerka marketinku společnosti Karlovarské minerální vody, titulárního partnera regionálních závodů RunCzech běžecké ligy.