Na oficiálním webu https://www.auschwitz.org/ jsme zjistili, že od 15. června 2023 využívají návštěvníci Památníku Osvětim nové Centrum návštěvnických služeb na ul. Vězni z Osvětimi 55.

Na tomto místě naleznete velké záchytné parkoviště, hlavní vstup do muzea Auschwitz I a pokladny pro vyřízení rezervací přímo na místě. Od hlavního vstupu jezdí také pravidelná, kyvadlová, autobusová doprava do Auschwitz II-Birkenau. 

Jak již jsem v úvodu zmínil, jeli jsme zde opravdu naslepo. Na oficiálním webu byly sice informace o rezervaci, ale na mnohých fórech a sociálních sítích naopak lidé psali, že není potřeba se dopředu rezervovat. Když jsme se jen namátkově pokusili vytvořit rezervaci na aktuální den, nebyl termín na webu dostupný. Nejbližší volný termín nám to nabízelo na další den. Přesto jsme i tak vyrazili na cestu.

Příjezd do Osvětimi, cíl parkoviště u hlavního vstupu do Auschwitz I 

Na místo dorazili krátce po 15:30. Parkoviště bylo i přes svou velikost téměř zaplněno. Přesto se na nás usmálo štěstí a během krátké chvíle jsme zaparkovali. Cena za parkovné 20zl byla velice přijatelná a bylo možné k platbě využít i platební kartu.

Hlavní vstup a nutná rezervace

Před hlavním vchodem do Muzea byla velice dlouhá řada, ale postupovala rychle. Během několika minut jsme byli na řadě. Na doporučení ze sociálních sítích jsme rezervaci předem vytvořenou neměli. To se záhy ukázalo jako nesprávný krok.

U vchodu nám slušně oznámili, že bez rezervace prostě není možné do areálu vstoupit a nasměrovali nás k pokladnám, kde si můžeme rezervaci vytvořit. V první chvíli nás napadlo, že máme asi problém. Přeci jen na webu na aktuální den již volné místo nebylo. K naší úlevě paní na pokladně bez problému rezervaci vytvořila. Napsala si jen naše jména a obratem jsme měli 3 rezervace na 17:30 hodin s cenou 0zl. To je cena platná bez průvodce. Skvělé. Na druhou stranu jsme měli v tuto chvíli necelé dvě hodiny volného času. Jak s nimi naložíme?

Naše cesta do Auschwitz II-Birkenau

Neměli jsme dopředu vůbec žádné podrobnosti o tom, jak prohlídky probíhají. Na místě jsme se tedy zeptali obsluhy na informace, jak to s návštěvou areálu chodí. Bylo nám doporučeno, že zatím můžeme vyrazit kyvadlovou, autobusovou dopravou (je zdarma v rámci rezervace) do druhé části Auschwitz II-Birkenau známé také jako Březinka, která se nachází necelých 10 minut jízdy autobusem. Ty vyjíždí v krátkých, časových intervalech několikrát za hodinu od vstupu do muzea, takže jsme během chvíle již seděli na místech.

Jediné, co nás napadlo, jestli se stihneme do termínu naší rezervace vrátit zpět. Přeci jen jsme neměli vůbec ponětí o délce prohlídky Auschwitz II-Birkenau a také, zda je potřeba se dostavit na přesný čas. Již nyní Vám prozradím, že zpět jsme dorazili až těsně před 18 hodinou, tzn. skoro 30 minut po termínu naší rezervace, přesto vstup proběhl zcela bez problémů.

Ale zpátky k návštěvě Auschwitz II-Birkenau. Autobus zastavil před vstupní branou. Po předložení našich rezervací nás vpustili do areálu.

Prohlídka začíná

Vstoupili jsme branou, kterou před desítkami let přijížděly další a další vlakové transporty s lidmi. Najednou to na člověka dolehne. Velice zvláštní pocit. Před námi se otevírá velký, opravdu obrovský areál tábora. Jeho středem se vinou do dáli koleje jako symbol dávných posledních cest.

Procházíte místy, která v nedávné historii byla svědkem děsivých scén. Je těžké hledat správná slova popisující energii, která se vás zmocní. 

Mnozí lidé na sítích často uvádějí, že by nedokázali tato místa navštívit. Vstřebat tu spoustu negativní energie. Já bych to naopak po naší zkušenosti rozhodně doporučil všem. Člověk pak vidí mnoho problémů současné doby zcela jinou optikou. Máte-li obavy, doporučuji místo navštívit bez průvodce. Prostě si ta místa jen tak projít, bez detailního komentáře.

V rozlehlém areálu se nacházelo mnoho skupin turistů. Nám se podařilo narazit na českou skupinu s českým průvodcem. Přidali jsme se k nim do skupiny. Dostalo se nám tím mnoho podrobných informací. Kde se právě nacházíme, co se na kterém místě událo atd. S podrobným komentářem průvodce se návštěva areálu posune na vyšší intenzitu prožitku. Vše je najednou intenzivnější. 

Prohlídku areálu Auschwitz II-Birkenau jsme stihli v poměrně rychhlém tempu za cca 90 minut. Dokážu si představit dvojnásobnou délku. Nás ale tlačil čas. Přeci jen již bylo po 17:30, tedy čas platnosti naší rezervace do Muzea Auschwitz I. Nasedli jsme do opět autobusu kyvadlové dopravy a krátce před 18. hodinou jsme dorazili zpět k hlavnímu vstupu.

Vracíme se do Auschwitz I

Přestože jsme dorazili o 30 minut později, nebyl to žádný problém. Prošli jsme kontrolním bezpečnostním rámem a vyrazili jsme novou podzemní chodbou směrem k Auschwitz I.

Z reproduktorů během této asi pětiminutové cesty jsou slyšet jména lidí, kteří tu v minulém století přišli o život. Velmi skličující pocit.

Po několika stovkách metrů přicházíme na místo se známou vstupní branou do tábora Auschwitz I s nápisem Arbeit macht frei. Dnes nehraje hudba, jak tomu bývalo v dobách, kdy zde přicházeli tisíce a tisíce lidí na svou poslední cestu....

Prohlídka pokračuje přes mnoho míst, kde jsme se setkali s důkazy a připomínkami těchto hrůzných časů. Od zachovaných věcí dětí, žen a mužů, kteří zde přišli o život. Přes jejich fotografie, dokumenty. Až po původní domy, plynové komory, pece. Každý objekt nám připomněl historii, kterou bychom nikdy neměli zapomenout.

Rozepisovat se o jednotlivých částech návštěvy, jednotlivých místech, působivých atrefaktech by nedávalo smysl. Slovy nelze ani náznakem vystihnout naše dojmy. Je to opravdu velmi, velmi působivé, tak děsivé a tak reálné.

Naše prohlídka této části zabrala více než dvě hodiny času. Více jsme stihnout s ohledem na zavírací dobu nemohli. I zde by se dalo strávit opravdu mnoho času. Přesto jsme se pokusili projít většinu areálu, prohlédnout jednotlivé expozice.

Závěr

Závěrem bych si dovolil jednu myšlenku, která nás napadla, když jsme na konci cesty procházeli plynovou komorou a místem, kde se nachází pece na spalování ostatků zavražděných lidí. Kde cesta většiny lidí tehdy končila. Myšlenku vlastně tak prostou a tak obyčejně jednoduchou.

"Je skvělé, že z tohoto místa můžeme dnes jen tak, opravdu jen tak svobodně odejít. Ruku v ruce s našimi blízkými. Že zde končí jen naše prohlídka, nikoliv životní cesta. Že se můžeme vrátit zpět do našich zdánlivě složitých životů. "


Naše rady a doporučení

  • Pokud máte možnost, rezervujte si vstup předem. Přestože jsme byli schopni na místě získat rezervace na aktuální den (ikdyž na webu již volný termín nebyl), raději bychom si dnes termín a čas rezervovali s předstihem na jistotu. Platí to zejména během turistické sezóny.

  • Pokud máte citlivou povahu, uvažujte o návštěvě bez průvodce, abyste si mohli prohlédnout místo vlastním tempem. S průvodcem naopak získáte ještě ucelenější a detailnější informace, které však zintenzivní celkový dojem z místa.

  • Děti ano či ne? To je na zvážení. Na internetu se píše, že do 14 let nedoporučují. My jsme cestovali se synem (12 let), který se velmi zajímá o historii, památky apod. Přestože ho návštěva také zasáhla, zvládl to. A také si uvědomil, jak mnoho dnešních "problémů" je opravdu tak malicherných. U mladších dětí si myslíme, že jim až tak úplně nedojde, co se na těchto místech opravdu událo. Zvláště pokud budete věnovat trochu energie a odvete jejich pozornost od těch opravdu nejtěžších pohledů na některé fotografie či filmy.

  • Jídlo a pití: V areálu je podle symbolů na tabuli zákaz konzumace jídla a pití. Ale popravdě si ani nedokážu představit mít chuť k jídlu během prohlídek. Takže se raději dostatečně najezdte a napijte před vstupem do areálu. Nějaké menší množství nápoje možná bude tolerováno. Uvnitř areálu jsme nenašli žádné občerstvovací zařízení. Nápoje lze případně zakoupit i před vstupem do areálu v automatech.

  • Není povolen vstup s velkými batohy. 

  • Vhodné je i připravit se psychicky na návštěvu tak silně působivého místa. Přečtení si historických materiálů nebo shlédnutí dokumentů před cestou může pomoci připravit se na to, co uvidíte.


Praktické informace

Lokace

Oświęcim, Polsko, Památník a muzeum holocaustu

Webová stránka

https://www.auschwitz.org/

Příjezd a Parkování

1. Hlavní vstup do areálu Auschwitz I, pokladny, vyřízení rezervací na místě a velké, záchytné parkoviště:

  • Adresa: Więźniów Oświęcimia 55, 32-600 Oświęcim, Polsko. Necelých 100km z Ostravy
  • URL pro Google Maps: https://goo.gl/maps/DQ6JfFkSFYYgvdoW6
  • Souřadnice GPS: 50°01'47.2"N 19°12'17.3”E - 50.029763, 19.204816
  • Parkovné pro osobní automobily: 20zl 

2. Auschwitz II-Birkenau: Na tohle místo se bezplatně v rámci rezervace dostanete autobusem. Kyvadlová doprava jezdí několikrát za hodinu v rozmezí přibližně 10 minut od hlavního vstupu do areálu Auschwitz I

Otevírací doba

Muzeum je otevřeno po celý rok, sedm dní v týdnu, kromě 1. ledna, 25. prosince a Velikonoční neděle. Prohlídku můžete zahájit v následujících hodinách. Návštěvník může zůstat v areálu muzea 90 minut po uzavření vstupu do areálu (viz zavírací doba) :

Termín

Zahájení prohlídky

Zavírací doba

prosinec

7:30–14:00

15:30

leden, listopad

7:30–15:00

16:30

únor

7:30–16:00

17:30

březen, říjen

7:30–17:00

18:30

duben, květen, září

7:30–18:00

19:30

červen, červenec, srpen

7:30–19:00

20:30

Aktuální informace o otevírací době na webu:
https://www.auschwitz.org/en/visiting/opening-hours/

Rezervace a Vstupné

Rezervaci provedete buď na místě, doporučujeme ale raději s předstihem na webu https://visit.auschwitz.org/

Zde také naleznete aktuální informace o výši vstupného. Máte na výběr placený vstup s průvodcem či vstup bez průvodce zdarma. Zde je potřeba oveřit i hodinu. Odpoledne od určité hodiny jsou zpravidla vstupy jen bez průvodce. I ten se však musí se však musí rezervovat a nechat si vystavit vstupenku v ceně 0 PLN.