Dejte dětem čas

Velmi důležitým faktorem ve zdravé a přirozené výchově dětí je čas. „Nespěchejte na něj a pozorně mu naslouchejte. Zjišťujte, co mu dělá radost a čeho se naopak obává. Dejte mu najevo, že jste tu pro něj a že se na Vás může obrátit, kdykoliv bude potřebovat,“ radí Magdaléna Kapuciánová, ředitelka MŠ Semínko, www.msseminko.cz, která je za účelem zdravé výchovy dětí zapojena také do programu Skutečně zdravá škola www.skutecnezdravaskola.cz.

V přírodě se mu bude líbit

Berte dítě často ven, do přírody, nejlépe každý den, pokud zrovna není nemocné. Vůbec přitom nezáleží na počasí. Když prší, stačí si obléci pořádnou pláštěnku, gumáky a není problém skákat v kalužích a hrát si v blátě. Přírodu jim ukazujte a vysvětlujte její procesy. „Dítě to pravděpodobně zaujme a bude se ptát také samo,“ říká Magdaléna Kapuciánová. A co teprve, pokud pořídíte na pozorování lupu. Při pravidelných procházkách stejnými místy můžete pozorovat, jak se příroda mění. Líbit se dětem budou třeba stromy, které jsou v zimě úplné holé, na jaře na nich vyraší pupeny, z nich pak listy. Začátkem léta se na stromě objeví květy, z nich pak malá zelená jablíčka a na podzim se mohou sklízet velká červená a šťavnatá jablka, do kterých se můžete s chutí zakousnout nebo je zpracovat na koláč.

Pečovat o druhé pomáhá

Dětem velmi prospívá, když se už od mala učí pečovat o něco živého a nemusí přitom jít hned o domácího mazlíčka. Respektovat přírodu se naučí také například pěstováním vlastních rostlin. Za pomocí rodičů nebo pedagogů si mohou zasadit vlastní pažitku, mrkev nebo ředkvičky. O rostliny se učí starat, zjišťují, co všechno je potřeba k tomu, aby vyrostla a objevují koloběh přírody. „Vědí, že rostlince nesmějí ubližovat, jinak by uhynula a díky tomu se v nich vyvíjí základy pro ekologické smýšlení,“ domnívá se ředitelka Mateřské školy Semínko, www.msseminko.cz

Vyrobte si krmítko pro ptáčky

Kromě rostlinek se mohou děti učit pečovat o živočichy ve volné přírodě. Co takhle třeba vyrobit krásné krmítko pro ptáčky ze šišky, a ještě přitom něco nového zjistit či objevit?

Na výrobu budete potřebovat: sádlo, semínka pro ptáčky, otevřené šišky, provázek, talířek

Na bádání si připravte: lupu, mikroskop, knihy o rostlinách a ptáčcích

Než se dáte do práce, využijte materiálu, který máte připravený, a chvíli poznávejte a objevujte. Prohlížejte si v knížkách ptáčky a vyprávějte si o tom, jak žijí a čím se živí. Zjistěte si, z jakých rostlin pochází připravená semínka, rostliny si v knížkách najděte a ukažte si, jak vypadají. Lupou nebo mikroskopem pak můžete prozkoumat, jak semínka vypadají zblízka.

Krmítko vyrobíte tak, že si smícháte semínka se sádlem a touto hmotou pak důkladně obalíte šišku. Pak už jen stačí přivázat provázek, pověsit na strom a už jen zpovzdálí pozorovat, jak si ptáci na vydatném krmení pochutnávají.