Při první konzultaci s vaším výživovým poradcem by mělo jít hlavně o dialog. Poradce by se měl zajímat o váš zdravotní stav, aktuální stravovací návyky, chuťové preference a případné intolerance. „Pokud vám poradce sestaví jídelníček, aniž by si s vámi předtím důkladně popovídal, je něco špatně. Určitě by vám také měl důkladně vysvětlit metodu a ujistit se, že vám vyhovuje,“ doporučuje Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně NATURHOUSE, www.naturhouse-cz.cz

Při první konzultaci by měl poradce také důkladně zanalyzovat vaše tělo, zjistit množství tělesného tuku, váhu a další hodnoty. K tomu by měl mít k dispozici příslušné přístroje.

Nebojte se poradce zeptat, jaké absolvoval kurzy a zda má dostatečné vzdělání. Tento člověk se bude starat o vaši výživu a mělo by jít tedy o někoho, komu můžete důvěřovat a budete si jisti, že nejde o nějakého šarlatána. Pokud jde o skutečného odborníka, bude si vzdělání neustále prohlubovat a zajímat se o moderní trendy a novinky.

V poslední době se rozmáhají různé náhražky stravy, které však skutečnou stravu nemůžou nikdy plně nahradit. Ideálně by vám měl poradce navrhnout jídla z běžně dostupných surovin, které si sami pohodlně přichystáte. Hlavně by měl obsahovat hodně ovoce a zeleniny, dbát na pravidelnost stravování a zajistit, aby vás ani přes dietu netrápil hlad. Sezení s poradcem by také měly působit edukativně, abyste i do budoucna poznali zásady zdravé stravy a po absolvování diety se v potravinách sami uměli zorientovat.

Skutečný odborník by vám měl doporučit také adekvátní sportovní aktivity. „Hubnutí je o jídle i o přiměřeném pohybu, prostě jak váš zdravotní stav dovolí,“ říká Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně NATURHOUSE, www.naturhouse-cz.cz

Utečte od „odborníka“, který vám bude slibovat ztrátu desítek kilogramů na počkání, možná dokonce bez toho, abyste se o to nějak zvlášť zapříčinili. Ideální je hubnout rychlostí 0,5 až 1 kilogram za týden. Pokud budete hubnout rychleji, bude to pro vaše tělo velmi nezdravé a věřte, že při přechodu z dietní stravy se dostaví jojo-efekt a hezky to zase všechno naberete. Nenechte si nic takového namluvit a na nic podobného se nalákat.

Člověk, se kterým se do hubnutí pustíte, by se k vám měl chovat mile a přátelsky. Může se to zdát jako nedůležitá drobnost, ale uznejte, že daleko lépe se vám bude hubnout se sympatickou osobou s milým chováním než s člověkem, který k vám bude přistupovat s odstupem. Osobě, která je vám příjemná se navíc nebudete bát svěřit nebo se zeptat třeba i na choulostivější otázky.

Setkání s výživovým poradcem by měla být pravidelná a mělo by při nich proběhnout průběžné zhodnocení dosavadní snahy. Poradce by se měl zajímat, jak se vám daří a zda vám stále metoda vyhovuje.

Máte-li v okolí někoho, kdo si hubnutím s pomocí výživového poradce již prošel, určitě se jej zeptejte na jeho pocity a doporučení. Osobní zkušenosti jsou vždy nejcennější,“ Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně NATURHOUSE, www.naturhouse-cz.cz