Chuť na sladké obecně souvisí s nesprávným a nevyváženým stravováním, někdy i nedostatkem spánku a celkovou únavou. Sladký kolový nápoj nebo čokoládová tyčinka sice rychlou energii dodají, ale tady veškerá pozitiva končí.

„Zvýšený příjem cukru nejen vyvolává závislost, ale zároveň souvisí s mnoha onemocněními, které následně mohou vést k rozvoji cukrovky, nemocem srdce a oběhové soustavy nebo ledvin,“ upozorňuje Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně sítě výživových poraden NATURHOUSE.

Sladké dětství bez cukru

Vše začíná doma, v rodině, protože rčení „co se v mládí naučíš…“ platí u stravovacích návyků víc než kde jinde. „Rodiče do značné míry pomáhají vytvářet stravovací návyky svých dětí. Měli by tedy dbát na to, aby jídlo bylo v rodině vždy radostnou událostí. I děti by měly mít možnost výběru a rodiče by to měli respektovat. Není dobré děti nutit k tomu, aby za každou cenu snědly vše, co mají na talíři. Určitě je důležité, aby rodina vždy jedla společně u stolu. Tak můžete být svým dětem vzorem. Pravidelně podávané jídlo, které se jí beze spěchu v příjemné atmosféře, je neméně důležité. A určitě nevyužívejte jídlo, zejména sladkosti, k řešení problémů,“ radí Tom Václavík, z projektu Skutečně zdravá škola na www.skutecnezdravaskola.cz.

Čím sladkosti nahradit?

Sladkosti do dětského jídelníčku ale patří – ovšem jenom jako zpestření. Přednost dávejte kvalitním čokoládám s vyšším podílem kakaa, oříškům a ovoci, kvalitním raw tyčinkám, sušenému nesířenému ovoci nebo ořechům, nepečeným dortům s ovocem bez přidaného cukru. Zároveň dávejte přednost kvalitě. Levné sušenky se kupovat nevyplatí.

Chuť na sladké zažeňte také kouskem ovoce nebo ovocným salátem, mléčným produktem nebo domácími nepečenými dorty. „Předškolák by denně neměl přijmout více než 19 g přidaného cukru, tedy toho, který najdeme například v pečivu, nápojích, cukrovinkách, zmrzlinách nebo konzervovaném ovoci. Denní dávka cukru pro školáka do 10 let by neměla přesáhnout 24 g, tedy 6 kávových lžiček, staršího dítěte i dospělých pak 30 g, tedy 7 lžiček,“ doporučuje výživová poradkyně NATURHOUSE. Když budete příjem bílého cukru minimalizovat, uděláte pro sebe to nejlepší.

Sladkosti mimo domov

Stravování dětí ovšem nemůžete kontrolovat po celý den. Například ve škole tráví děti většinu dne, pochopitelně se v ní stravují.

Své o tom ví i ve školkách a školách. „Sladkosti zařazujte do jídelníčku dětí co nejpozději. Nedávejte dětem sladkosti automaticky, aktivně je nenabízejte. Tak si na ně nebudou navykat,“ radí Iveta Garciová, vedoucí školní jídelny Mateřské školy Semínko, kde se děti úspěšně zdravě stravují a učí je zdravému životnímu stylu.

Škola a její prostředí má tedy také vliv na utváření stravovacích návyků dětí. Školy by měly dětem umožnit získat představu o tom, odkud jídlo pochází a jak se pěstuje nebo vyrábí.

„Umožnit jim porozumět vztahům mezi jídlem, které jí, svým zdravím a světem, ve kterém žijí. Děti by si ze školy měly odnášet základy zdravých stravovacích návyků a důležité informace, díky kterým si v životě dokážou vybrat zdravé a kvalitní potraviny,“ popisuje možnosti škol Tom Václavík, z iniciativy Skutečně zdravá škola.

Zvolit tu správnou školu

Pokud chci pro své dítě to nejlepší, mělo by mi záležet na tom, jaká je škola, do které mé dítě chodí. Jako rodič se mohu ve škole angažovat, jako rodič mám moc – každý měsíc platím nemalé částky za stravování svého dítěte. Místní politici a ředitelé škol musejí naslouchat rodičům, kteří se aktivně angažují pro změny. Žádné změny se ale nestanou samy od sebe – pokud nebudeme změny aktivně požadovat, stávající situace se nezlepší.

„Doporučujeme proto spojit se s dalšími rodiči na škole vašich dětí, zjistit momentální situaci, společně připravit vaši představu o možných zlepšeních a následně diskutovat s vedením školy. Ve škole by měla být zřízena školská rada s povinným zastoupením rodičů. Je to prostředek, jak prosadit změny i v oblasti stravování. Ujistěte se, že téma zdravého školního stravování je v rámci práce školské rady řešeno,“ říká na adresu rodičů Václavík.

Jak se s cukrem vypořádat?

Cukr nedémonizujte. Co je zakázané, je také přitažlivé. To víme už z vlastní zkušenosti. Nabízejte raději zdravější možnosti, jako je ovoce či müsli. Určitě nemějte doma zásobu sladkého. Bylo by absurdní dětem sladkosti zakazovat, když by věděly, že v kuchyni je jich plný šuplík. Dbejte na vyváženou stravu a samozřejmě nezapomínejte na pitný režim. Ten by měl být založený na čisté vodě nebo neslazeném ovocném či bylinkovém čaji. Sladké nápoje nekupujte ani v restauracích.

I když plánujete speciální událost jako rodinnou sešlost nebo vyloženě dětskou oslavu, máte možnost zvolit jinou cestu než se nechat zlákat nabídkou obchodů. Receptů na jogurtové nanuky, ovocná smoothie, melounovou limonádu, domácí sendviče nebo zdravější alternativy k jídlům, jako je pizza či hot dog, najdete na internetu spoustu. A budete mít alespoň klidné svědomí, neboť si budete jistí, co svým blízkým servírujete.

Děti zapojte i do samotné přípravy jídel. Nebojte se nechat projevit jejich kreativitu. Jídlo jim bude více chutnat a zároveň získají pocit zodpovědnosti. Kreativitu můžete zapojit i vy a z jídla dětem vytvářet různé postavičky z pohádek či zvířata nebo květiny. I tak můžete děti přilákat a ovocnou svačinu jim udělat pestřejší.