Trendy v potravinách

Věřím, že i někdo z vašich známých si dá například nápoj ze zelených potravin. Už jste jistě slyšeli o mladém ječmenu či o tajemné potravině s názvem chlorela? Jedná se o potraviny, které představují skutečně vitaminovou dávku do těla.

Superpotraviny vlastně nejsou až tak neznámé, své léčivé schopnosti projevily již před tisíci lety, většinou v místech, kde přebývaly starodávné civilizace. Tajemství velkého obsahu živin je většinou spojen s drsnými podmínkami, ve kterých musely růst. Například pouště, vysoká nadmořská výška či tropické pralesy.

Správné množství

Jaké potřebujeme množství a je naše tělo vůbec schopné je absorbovat? Experimentovat s novými potravinami může být určitě vzrušující zážitek, je však potřeba je rovněž znát a vědět, jak na nás působí. Nemusí jít ale o cizokrajné potraviny. Mnoho „superpotravin“ navíc skýtá i naše domovina.  Navíc jsou nám přirozenější.

Mezi superpotraviny se řadí rovněž nám dobře známé borůvky, které mají silné antioxidační účinky a jsou doporučovány například při problémech se žílami (praskání žilek, vznik metliček, křečové žíly). Fantastická je ale také „obyčejná“ potravina - červená řepa. Červená řepa je levná, je to typicky česká potravina, je běžně dostupná po celý rok v obchodech a lze ji připravit na mnoho způsobů - nejen na nechvalně známý salát z červené řepy ze školní jídelny, který nám všem tuto super potravinu doslova znechutil.

Mezi známější potraviny, které jsou rovněž plné živin, jsou ořechy - například kešu, vlašské ořechy či mandle; semínka a luštěniny jako fazole, čočka či sója. Zejména bobulovité ovoce jako maliny, ostružiny či také brokolice a cizokrajné avokádo a granátové jablko. Mezi nutričně nabité „bomby“ také řadíme včelí produkty, které nám pomáhají s imunitou.

Pozor! Nic se nemá přehánět, tedy ani konzumace superpotravin. Pestrá strava, jejíž součástí mohou být také superpotraviny, je stále cestou pro udržení dobrého zdraví.

 

Mix exotiky

Mezi exotické superpotraviny patří goji neboli plody kustovnice čínské, které mají vynikající antioxidační účinky, jsou zdrojem beta-karotenu a podporují imunitu. Dále mladý ječmen s detoxikačními účinky, je nabitý vitamíny, minerály a stopovými prvky. Účinky jsou známé již od starověku. Dále se mezi ně řadí aloe vera, respektive přírodní přípravky z této rostliny, která botanicky patří mezi sukulenty, lze ji pěstovat i při pokojové teplotě, a má blahodárné účinky na zdraví. Proč? Posiluje imunitu, detoxikuje a regeneruje tělo. Rovněž mezi superpotraviny řadíme acai berry (palmové plody), které dokáží nastartovat procesy spalování tuků, a zlepšuje správnou činnost metabolismu. Nesmíme zapomenout ani na chia semínka (pocházející z byliny - šalvěje hispánské z oblasti Střední Ameriky) podporují pevné zdraví a lepší fyzickou i psychickou kondici. Drží hydrataci těla, což ocení zejména sportovci. Semínka šalvěje hispánské jsou výborným zdrojem vlákniny, bílkovin, nenasycených mastných kyselin omega-3, řady minerálních látek jako je vápník, hořčík, draslík, železo, fosfor, zinek a bór. Bohatá jsou i na vitaminy skupiny B, vitamin A, C a E. Pozor! Vyhýbat se této „superpotravině“ by se však měli lidé s nízkým krevním tlakem.

A v neposlední řadě obilovina quinoa pro svůj vysoký obsah bílkovin.

 

Trendy řasa

Chlorella je sladkovodní řasa, která se řadí do kategorie zelených potravin. Obsahuje v hojném množství látky, jako je železo, které je důležité pro správnou funkci okysličování všech buněk v těle.

Chlorellu řadíme tak jako například ječmen mezi takzvané superpotraviny nebo zelené potraviny. Dnes patří mezi hity, které slibují pořádnou dávku vitamínů do lidského těla. Název, který nedávno znali jen odborníci na zdravou výživu, pomalu začíná lidovět.

Centrum imunity i celkového zdraví můžeme nalézt v trávící soustavě. Od tenkého či tlustého střeva i žaludku se člověk cítí zdravý, či nemocný. Chlorella pomáhá harmonizovat žaludek i stěny střev. Samozřejmě s ohledem na další potraviny, které jíme. Pokud to bude člověk přehánět s nezdravými potravinami, pak mu ani zelené potraviny nepomohou.

Zelená řasa je vhodná právě při jarní očistě jako doplněk stravy, společně se sestavením ideálního detoxikačního jídelníčku podpoří celkovou detoxikaci.

Než se do toho všeho pustíte, je vhodné vše prokonzultovat s odborníkem na výživu.