LidskáSíla.cz připravila Zdravé odpoledne na Letné pro své dámy na úklid i jejich ratolesti. Součástí byl i workshop s vyškolenými slečnami z kampaně Ruce na prsa, které dámy naučily samovyšetření prsu a poradily, co vše mohou udělat pro prevenci rakoviny.

A jak to dopadlo? „Opět jsem se přesvědčila o tom, že LidskáSíla.cz není jen o úklidu. Akce na Letné byla skvělá. Mě osobně oslovila hlavně přednáška o prevenci rakoviny prsu, kterou připravila nadace Ruce na prsa. Velice milé bylo i cvičení slečny fyzioterapeutky. I počasí vyšlo skvěle,“ komentuje dáma na úklid Věra Chocholoušková.

„Většinu našich profesionálů tvoří ženy. Chceme dát našim dámám na úklid za jejich práci něco navíc a zdraví je to, co by mělo být vždy na prvním místě. Zároveň jsme se chtěli spojit s tímto pro nás velmi smysluplným projektem a podpořit jej,“ vysvětlil důvody uskutečnění i propojení s projektem na preventivní vyšetření, Robert Vojáček, zakladatel agentury LidskáSíla.cz.

Sportovně nadaná fyzioterapeutka ukázala ženám cviky pro zdravá záda a na děti čekal zábavný program. „Naučili jsme se jednoduché cviky nenáročné na prostor a vybavení, vhodné pro prevenci nebo odstranění bolestí zad, které jsou způsobené náročností práce. Dlouhodobým jednostranným přetěžováním vzniká svalová dysbalance,  díky níž dochází k bolestem. Jednotlivé cviky jsem vybrala přímo na míru, za cílem kompenzace činností, které dámy vykonávají  během úklidu. Bez bolesti jde vše lépe,“ řekla fyzioterapeutka Jitka Patríková.

V ČR až 2 miliony žen bez nároku na vyšetření

Podle údajů Dialogu Jessenius jsou v České republice dva miliony žen ve věku 20 až 45 let, které ještě nemají nárok na pravidelné vyšetření hrazené zdravotní pojišťovnou, přesto je rakovina prsu ohrožuje. Každým rokem přibývá 7 000 nových případů a tento karcinom je dokonce nejčastější formou rakoviny u žen u nás.

„Už bezmála tři roky ukazujeme ženám, jak se starat o zdraví svých prsou pomocí samovyšetření a preventivních prohlídek u lékaře. Těší nás obrovský zájem a množství otázek, se kterými se v rámci kampaně Ruce na prsa setkáváme, zejména pak zodpovědný přístup společností, jako je LidskáSíla.cz které dalece nad rámec svých povinností přinášejí svým dámám hodnotné informace a osvětu. V takové společnosti mají zaměstnankyně skutečně pocit, že nejsou svým šéfům lhostejné," uvedla Michaela Tůmová, ředitelka neziskové organizace Dialog Jessenius, organizátora osvětové kampaně Ruce na prsa.

Dialog Jessenius o.p.s. se zaměřuje na osvětu o závažných onemocněních například z oblasti onkologie, gynekologie či dětské kardiologie. Kromě celorepublikové kampaně Ruce na prsa se věnuje i projektům „Můžu ti pomoct?“, Studentská akademie a Meziškolní konference pro žáky základních a středních škol.