Komplex datacentra DC2 se rozprostírá na ploše 8 000 m2 (zhruba velikost fotbalového hřiště), nachází se zde celkem 34 sálů s možností vysoké škálovatelnosti a přizpůsobitelnosti na míru individuálním potřebám zákazníků – modifikovat lze veškeré provozní a technické části. Již nyní lze nabídnout tisíc rackových pozic a více, přičemž např. každý rack má čtyři teplotní čidla.

Fyzické zabezpečení i přístupový systém a jeho ústředna splňují velice přísné bezpečnostní normy Národního bezpečnostního úřadu. Fyzické zabezpečení je zajištěno několikastupňovým přístupovým systémem, jednotlivé sály jsou přístupné pomocí elektronického systému, přičemž si zákazník může podle svých potřeb zvolit úroveň ověření, nechybí ani bezpečnostní kamerový systém a velmi sofistikovaný monitoring provozu (DCIM) v celém datovém centru.

„Jednou z letošních investic na konci roku bude právě navyšování kapacit v oblasti zálohování energií a chladicího systému, a to v souvislosti s postupným zaplňováním našeho datacentra novými zákazníky tak, abychom byli připraveni daleko v předstihu,“ řekl Radek Majer, jednatel společnosti TTC TELEPORT. „Rozsah investic bude v řádu desítek milionů korun,“ dodal dále Radek Majer. 

Energie jako pro menší město, nafta pro 30 cest kolem světa

Dodávka elektrické energie do malešického komplexu probíhá vzájemně nezávislými 10 MW přívody elektřiny ze dvou vysokonapěťových rozvoden (110 kV/22 kV), a to přes vlastní vysokonapěťovou rozpínací stanici. Takovéto zálohování energií má dnes v Praze pouze Česká televize a Pražský hrad. Potřeba elektrické energie pro datacentrum je zhruba tak velká, jaká by dokázala rozsvítit menší město. V případě výpadků je kromě tohoto zálohování připraveno řešení okamžitého napájení, ale také výkonné diesel generátory, které tuto energii dokážou vyrobit. Pro jejich pohon je připraveno 60 000 litrů nafty. Takové množství by stačilo na cestu okolo zeměkoule až 30krát.

Nově otevřené DC2 prochází certifikací Uptime Institute a OpenX

TTC TELEPORT nyní dokončuje certifikační proces Uptime Institute na kategorii TIER III, což zaručuje vysokou dostupnost minimálně 99,982 %. Disponuje tedy tzv. souběžnou správou non IT technologie. Souběžná správa znamená, že údržbu jakékoli části centra lze vykonávat bez výpadku v jeho činnosti. Zákaznické racky mohou být napájeny ve standardu TIER III a pro náročné zákazníky i ve standardu TIER IV. Datacentrum dále splňuje vysoké standardy, od stěn postavených v normě RC3 dle Národního bezpečnostního úřadu, až po vysoké nároky na požární odolnost, nebo zabezpečení přístupu osob do úrovně tajné. Společnost se připravuje na certifikaci OpenX a na certifikaci podle ANSI / TIA 942 *.

„Společnost TTC TELEPORT je jediným, carrier neutral poskytovatelem kolokačních a housingových služeb v České republice,“ řekl Radek Majer, jednatel společnosti TTC TELEPORT. „Carrier neutral“ je podle jeho slov klíčovou výhodou společnosti a znamená nezávislost na operátorech a poskytovatelích telekomunikačních služeb.

Jako obchodní značka existuje TTC TELEPORT již od roku 2001. Kolokační, datové centrum, nebo také telehouse, provozovala nejdříve společnost TTC TELEKOMUNIKACE, s.r.o., zabývající se výzkumem a výrobou telekomunikačních zařízení. Samostatná společnost TTC TELEPORT, s.r.o., byla založena 1. října 2012 formou odštěpení od společnosti TTC TELEKOMUNIKACE, s.r.o. Společnost je součástí skupiny TTC HOLDING.

Stabilní základy společnosti a rozšiřující se zájem o služby TTC TELEPORT daly vzniknout na sklonku loňského roku i zbrusu novému datacentru DC2, které je v současnosti největším a nejmodernějším v ČR, ale i ve střední a východní Evropě. Mnohaleté zkušenosti s budováním a provozem datového centra DC1 (Tiskařská) tak byly kvalitním základem pro návrh a výstavbu DC2. Specialisté společnosti, kteří se na návrhu a výstavbě DC2 podíleli, jsou bezesporu jedni z nejzkušenějších odborníků v této oblasti.