V prvním závodě RunCzech běžecké ligy v roce 2016 pokořilo hned pět mužů magickou hranici jedné hodiny. Na čele závodu se od počátku držel balík se všemi favority, až na 16. kilometru se utrhla dvojice Keňanů – Daniel Wanjiru a Barselius Kipyego. Prvně jmenovaný a obhájce loňského vítězství o dva kilometry dále svému sokovi odskočil a desetivteřinový náskok si udržel až do cíle.

„Tempo bylo jako obvykle od začátku velmi rychlé a jsem skutečně rád, že se mi i přesto podařilo dodržet daný plán – tedy začít zrychlovat na osmnáctém kilometru,“ uvedl na pozávodní tiskové konferenci viditelně spokojený Wanjiru. Prvního muže, který na Sportisimo 1/2Maratonu Praha obhájil své vítězství, nezastavil ani pád v první třetině trati. Druhou příčku udržel Barselius Kipyego, jako třetí doběhl Adugna Takele z Etiopie.

Skvělé představení mohli diváci sledovat mezi ženami. Od začátku se na čele závodu usadila obhájkyně triumfu a největší favoritka Worknesh Degefa, spolu s ní běžela keňanka Violah Jepchumba. A právě ona se etiopské favoritce začala od desátého kilometru vzdalovat. „Tempo bylo velmi rychlé, na začátku jsme běželi pod tři minuty na kilometr. Pak jsem sice trochu zpomalila, ale myslím, že kdybych měla vodiče celý závod, běžela bych ještě rychleji,“ sdělila Violah Jepchumba.

Violah Jepchumba

Časomíra se letos nicméně zastavila na hodnotě 1:05:51, což z Jepchumby udělalo jednu ze tří nejrychlejších půlmaratonkyň historie a držitelku čtvrtého nejlepšího času mezi ženami vůbec. Svůj třetí start na půlmaratonu proměnila ve třetí vítězství! Osobní rekord si pak zlepšila o více než tři a půl minuty. Svoje maximum si posunula i loňská vítězka Worknesh Degefa, která finišovala v čase 1:06:14 a ustanovila tudíž nový etiopský rekord. Jako třetí doběhla o více než dvě minuty později Keňanka Gladys Yator.

Avšak stranou nezůstali ani Češi. Vynikající výkony předvedli oba vítězové, Jiří Homoláč i Eva Vrabcová. Pro oba výsledek znamená velké povzbuzení v boji o maratonský limit na olympijské hry v Riu. Reprezentantka v běhu na lyžích a současná nejrychlejší česká běžkyně závodu naprosto dominovala, o více než tři minuty zlepšila český rekord závodu, o více než minutu vylepšila své osobní maximum a o pouhé čtyři sekundy zaostala za rekordem Aleny Peterkové.

„Dnešní výsledek je pro mne velká vzpruha. Vracím se po dlouhé pauze a jsem šťastná, že můžu vůbec závodit. Výsledný čas je jen podtržením toho všeho,“ radovala se Vrabcová, která se zároveň kvalifikovala na mistrovství Evropy. Na stříbrném místě potom doběhla Petra Kamínková, bronzovou příčku obsadila Valerie Soukupová.

Homoláč, Vrabcová

Mezi českými muži se ukázalo, jak se vyplatí trénovat v Keni. První dva muži, Jiří Homoláč a Milan Kocourek, totiž strávili část zimy a jara mezi šampiony v Itenu. A oběma to očividně prospělo, Jiří Homoláč si svůj osobní rekord zlepšil téměř o dvě minuty na 1:03:50, což znamená druhý nejrychlejší český čas za deset let. 

„Na startu jsem si věřil, že to pod 64 minut zaběhnu, i kdybych nechtěl. V půlce jsem si říkal, že bych mohl běžet i pod 63, ale pak na mě dolehla menší krize. Pokud ještě trochu potrénuji, příště to třeba půjde,“ zadoufal Homoláč, jenž se spolu s druhým Milanem Kocourkem a třetím Vítem Pavlištou také kvalifikoval na mistrovství Evropy. Všichni tři Češi si navíc zaběhli osobní maxima.