Druhým hostem je badmintonista Petr Koukal. Tento několikanásobný mistr České republiky, aktuálně bojující o účast na letošní olympiádě v Riu, přináší jako dar svému hostiteli badmintonovou raketu a dva míčky. Možná v naději, že v něm nalezne správného sparing partnera pro přípravu na olympijskou kvalifikaci.

Pro lepší pochopení toho, jak vypadá profesionální badminton, který mají lidé tendenci zaměňovat s ležérním pinkáním na pláži, pouští Jan Kraus divákům ukázku z jednoho zápasu a spot, v němž se měří rychlost badmintonového míče při silném úderu – je to neuvěřitelných 493 km za hodinu!

Petr Koukal v Show Jana Krause

„První tři čtyři metry jsou opravdu takhle rychlé,“ dosvědčuje sportovec, který měl badmintonovou raketu již coby nemluvně v postýlce. „Badminton hrál už můj táta a takto nenásilně mě k tomu přivedl. Pak jsem měl hodně péřové peřiny, péřové polštáře... Podprahově mi to tam sunuli,“ hlásí s úsměvem Petr Koukal, který si ve své úspěšné sportovní kariéře cení především olympiád.

„Já to hodně směřuju k těm olympiádám, protože ta úvodní byla jako úspěch, že se tam po dlouhé době z tak malého státu někdo dostal. Ta další olympiáda, v Londýně, pro mě byla zásadní, že jsem se tam dostal po těžkém životním příběhu, který mě potkal dva roky před tím. Účast na olympiádě není jen o jednom turnaji, že by se člověk někam vypravil, tam se mu podařilo čtyřikrát vyhrát, dosáhnout nějakého výsledku. Kvalifikace na olympiádu je o tom, že člověk musí hrát celou sezonu dobře a umístit se na žebříčku tak, aby se dostal mezi těch 38 lidí na světě, kteří tu olympiádu hrajou,“ přibližuje.

Petr Koukal v Show Jana Krause

Když mu bylo čtyřiadvacet let, byla mu diagnostikována rakovina varlat. Své onemocnění dokázal s pomocí lékařů zdolat a na základě osobní zkušenosti poté založil Nadační fond Petra Koukala. V rámci projektu STK pro chlapy se snaží šířit mezi muži osvětu.

„My chlapi jsme ke svému zdraví a tělu opatrní, je to tabu. Já jsem to zjistil, když jsem byl nemocný, lidé se styděli o tom se mnou mluvit. A šokovalo mě, že takové onemocnění se může týkat i mě, jako mladého, aktivního člověka. Hledali jsme proto nějaký vtipný název, který by zároveň nikoho nestrašil, ale zároveň zaujal. Pak nás napadlo, že k autům se každý chová poměrně pozitivně, chodí s ním na technickou kontrolu každé dva roky, i když to auto funguje bezvadně… A tohle je podobné. Proto STK pro chlapy, jehož cílem je, aby se muži ke svému tělu a zdraví chovali stejně pozorně jako ke svému autu,“ vysvětluje Petr Koukal svému hostiteli, jenž také obdrží jednu „servisní“ knížku pro záznamy technické kontroly svého zdraví.