Jak na vítězství na olympijských hrách mládeže vzpomínáš?
Je to pro mě jedna z největších vzpomínek, jelikož jsem tak nastartoval svoji kariéru k lepšímu. A na tento moment se nedá jen tak zapomenout.

Pamatuješ si ještě přesně, jak ten závod probíhal?
Určitě! Takový závod si budu pamatovat do konce života, protože se mi tam úplně nepovedl skok a musel jsem to manko dohnat v běhu. To bylo něco neskutečného. Dá se říct, že to pro mě byla první velká zkouška a první velký závod. Pamatuji si, jak jsem byl nervózní a jak všechno probíhalo.

Je to o to významnější triumf, že se jednalo o vůbec první zimní olympiádu mládeže v historii? Ten premiérový titul už ti nikdo nevezme…
Přesně tak. Je to úžasné a myslím, že to nikdo nečekal. Ale sešlo se všechno, co mělo, a dobře to dopadlo.

Tomáš Portyk

Pomohlo ti vítězství na takto prestižní akci v další kariéře?
Určitě. Moji kariéru to nastartovalo, popohnalo mě to dopředu. Věděl jsem, že když budu makat, tak se dá dostat až do té největší konkurence.

Jak těžké je přejít z mládežnické kategorie do té dospělé?
Je to velký a ohromně těžký skok, protože seniorská kategorie je ještě úplně někde jinde. Ale když člověk doopravdy chce, tak to dokáže. Pro mě to nebylo lehké, protože jsem začínal jezdit Světový pohár a nebylo to vůbec dobré, nedařilo se mi. Ovšem postupem času člověk přijde na to, že s věkem rostou i zkušenosti a dostane se do toho.

Máš za sebou start i na „velké“ olympiádě, v roce 2014 jsi startoval v Soči. Dají se tyto dvě akce porovnat?
To si tak úplně nemyslím, neboť předloňská olympiáda v Soči byla doopravdy nezapomenutelná akce, něco nepopsatelného. Ale určitě je dobře se zúčastnit YOGu, protože pak člověk vidí, jak to ve světě opravdu funguje.