Na požitkářství, lásce k dobrému jídlu a přírodním, domácím charakteru potravin staví boxy Šmakujto, které jsou na trhu zážitkových služeb novinkou. Jejich obsahem jsou vybrané netradiční kvalitní a poctivé produkty české i zahraniční, jež nejsou v obchodech běžně k dostání a navíc jsou bez zbytečných chemických přídatných látek. Jaké to konkrétně jsou, je ale tajemstvím až do té doby, kdy je box po doručení zákazníkovi až domů rozbalen. Každý měsíc tak máte možnost objevovat nové chutě přímo v pohodlí domova.

Balíček obsahuje 5-7 prvotřídních specialit menších českých i zahraničních výrobců. Obsažené produkty jsou navíc jedinečné a v běžných obchodech nedostupné. „Chceme se zajímavou formou podělit o vlastní gurmet zážitky, které získáváme během cestování. Rádi bychom u ostatních lidí nastartovali neutuchající touhu objevovat nové chutě a potěšit je špičkovými specialitami, o kterých neměli možná ani tušení“, uvedl Daniel Dufek, spoluzakladatel služby Šmakujto, pro něhož bylo cestování hlavní inspirací k jejímu založení. „Uvědomili jsme si, že pokud člověk nevycestuje za hranice, nemá možnost se k takovým produktům dostat. A tak vznikla služba Šmakujto, jakožto zprostředkovatel nevšedních gastronomických zážitků,“ pokračoval Dufek.

Zážitky z celého světa v jednom boxu

Zážitková služba Šmakujto vznikla z přesvědčení, že ochutnávání je nejlepší způsob, jak o jídle získat nové poznatky. Každý box je proto pečlivě a cíleně sestaveným mixem špičkových českých, slovenských, ale také světových potravin. Voleny jsou často produkty typické pro konkrétní zemi či region a nikdy se nestane, že by zákazníkovi přišel dvakrát po sobě stejný balíček. „Veškeré produkty pečlivě zkoumáme a ochutnáváme. Důležité je pro nás nejen složení a kvalita, ale také jejich vizuální stránka. Výběr ovlivňuje i příběh produktů a jejich výrobce, kterého vždy nejprve osobně poznáváme,“ upřesnila spoluzakladatelka Lenka Pražanová.

Špičkové výrobky, které v supermarketu nenajdete

Součástí každého boxu jsou brožury, které vypraví příběh jednotlivých produktů a jejich producentů. Vedlejší motivací zážitkové služby Šmakujto je podpora a šíření povědomí právě o těchto méně známých výrobcích poctivých přírodních potravin. „Hlavním kritériem pro výběr výrobců je velikost produkce. Vybíráme menší či malé výrobce, kteří nejsou masově propagováni a přistupují ke svému podnikání a výrobě s láskou a osobním zaujetím, podporují se navzájem a utváří tak určitou komunitu,“ popsal způsob výběru jednotlivých produktů Dufek.  Další důležitou podmínkou pro výběr potravin je absence či minimální obsah jakýchkoli aditiv.

Jak to funguje

Služba Šmakujto je založena na zasílání balíčků v měsíční periodě, po volitelně dlouhé období. Boxy lze prozatím předplatit na jeden, dva nebo tři měsíce, delší, až roční předplatné bude dostupné v nejbližší době. Cena jednoho boxu činí 599 Kč.

Díky tomu, že je obsah utajen až do chvíle, kdy kurýr balíček doručí, nikdy není předem jasné, odkud a jaké potraviny v balíčku budou. S každým novým měsícem jsou oblíbené produkty z minulých balíčků odtajněny a zařazeny do e-shopu, kde jsou následně volně k prodeji. Služba Šmakujto umožňuje zasílání balíčků také další osobě. To znamená, že jsou boxy skvěle využitelné jako dárek k svátku, narozeninám, Vánocům, výročí nebo např. i jako svatební dar.

Příjemným bonusem je zajisté také to, že dovoz je vždy zdarma a cena balíčku nikdy nepřevyšuje reálnou hodnotu obsažených potravin.