Při takovém rozhodnutí je určitě dobré vybírat školu společně s rodiči popřípadě třídním učitelem. Nejprve by měl žák se zdravým rozumem zhodnotit jaké má schopnosti a zda ho učení baví. Vlastní ambice rodičů musejí jít stranou, důležité by mělo být to, co baví dítě. 

Kvalitní výuka a kantoři

Jestli máte spíše prakticky zaměřené dítě, pak se podívejte na nabídky středních odborných škol. Zhodnoťte společně s dítětem, co by jej bavilo a na co má nejlepší předpoklady. V poslední době tráví děti mnoho času u počítače a roste prosto zájem o studium IT oborů.

„V rozhodování o výběru odborné školy zaměřené na informační technologie hraje hlavní roli kvalita výuky a učitelského sboru, možnost odborného rozvoje formou kurzů či letitá tradice v oboru. Při váhání uchazečů pomáhá školám nalákat je třeba na speciální obory, praxi, stipendia, sportovní a kulturní akce,“ vysvětluje Martin Vodička, ředitel Soukromé střední školy výpočetní techniky v Praze (SSŠVT).

Jděte se podívat

Jestli máte spíše prakticky zaměřené dítě, pak se podívejte na nabídky středních odborných škol. Jakmile se shodnete na tom, který obor či škola přicházejí v úvahu, je dobré si sehnat seznam dostupných škol, třeba na internetu. Například na stránkách www.stredniskoly.cz nebo na konkrétních školách jako www.sssvt.cz.

Internetové stránky škol byste rozhodně neměli vynechat. „Na našich stránkách najdete popis školního vzdělávacího programu, mimoškolní aktivity, výběr oborů, možnosti stravování i ubytování pro mimopražské studenty,“ říká Vodička, ředitel jedné z nejlepších IT škol v ČR.

Pozor na termíny

Většinou lze z webových stránek vyčíst také to, kdy škola pořádá dny otevřených dveří. Tam se dozvíte nejužitečnější informace nejen od pedagogů, ale také od studentů. Poznáte školu i atmosféru, která v ní panuje, a hlavně se můžete na vlastní oči přesvědčit o technickém zázemí. Obzvláště u IT oborů hraje vybavení školy hlavní roli.

Pokud už máte společně s dítětem školu vybránu, je potřeba si také zjistit, jaké jsou nároky na přijetí. Některé školy pouští bez nich. Například ty soukromé. O kvalitě studia to však nemusí vypovídat. Dobré si je vybrat jednu školu, kde se dítě dostane snadněji, jako zálohu. Pohlídejte si také termíny odevzdání přihlášek, letos na to mají žáci čas do 15. března.