Ačkoli lidé vstupují do nového roku s nejrůznějšími předsevzetími, jak změnit svůj život k lepšímu, patří leden k nejdepresivnějšímu období roku.

Počasí je nepříznivé, brzy se stmívá a lidé se probouzí do finanční kocoviny způsobené nadměrnými vánočními výdaji. Není náhodou, že nejdepresivnější den v roce, tzv. Blue Monday, připadá na třetí pondělí v lednu.

Ať už si o významu tohoto dne či o metodice, jakou autoři došli k jeho určení, myslíme cokoli, jedno je jisté – leden představuje pro naše peněženky a účty zatěžkávací zkoušku.

Skoro polovina Čechů by koupi neodolala a přístroj by si koupila, i když na něj nemá peníze

„V rámci průzkumu jsme zjišťovali, jak by se lidé postavili k situaci, kdy si už dlouhou dobu chtějí koupit nějaký speciální přístroj, na který nemají peníze, a právě ho objeví v obchodě se 70% slevou. Situace pro povánoční období více než typická. Skoro polovina (42 %) Čechů by lákavé koupi neodolala a přístroj by si koupila, i když na něj nemá peníze. Řešením by pro ně byla půjčka. Asi čtvrtina (28 %) lidí by si na něj půjčila od rodiny či přátel, 14 % Čechů by si na přístroj vypůjčilo v bance,” říká Markéta Fixová ze společnosti KRUK.

Nadpoloviční většina lidí se k útratám nad rámec svých možností staví přece jen racionálně. „Přístroj by si rozhodlo nekoupit 58 % Čechů s tím, že někdy v budoucnu ještě najdou podobnou slevu a budou mít dostatek peněz na jeho nákup. Odloží tedy současnou potřebu do budoucna, kdy bude jejich finanční sitauce příznivější a nebude nutné se zadlužit,” doplňuje Markéta Fixová.

Lidé ve středním věku jsou k půjčkám obezřetnější, mladší si spíše půjčují od rodiny

Lidé ve věku 50 až 69 let jsou k půjčkám obezřetní a pokud nemají peníze, až 70 % z nich by se rozhodlo přístroj nekoupit. Oproti tomu mladší lidé do 29 let by se tak rozhodli jen ze 48 %. Víc jak polovina z nich by si přístroj koupila, i když by na něj neměla finance. S žádostí o půjčku by se nejčastěji obrátila na svou rodinu či kamarády (43 %), teprve potom na banku (9 %).

Půjčka od finanční instituce je řešením především pro věkovou kategorii mezi 30 a 49 roky. Zhruba 20 % lidí z téhle věkové kategorie se obrací v případě nedostatku peněz na poskytovatele bankovních nebo nebankovních půjček a úvěrů. V případě lidí mladších 30 let a starších nad 50 let je zdrojem finanční pomoci hlavně rodina.

„Ať už si půjčujeme od finanční instituce nebo od své rodiny, je nutné mít na mysli, že dluhy je třeba splatit. Ani sebevýhodnější koupě, když na ni nemáme peníze, není natolik výhodná, abychom se kvůli ní zadlužili,” doplňuje Markéta Fixová. „Pokud už se stane a zadlužíme se, aniž bychom byli schopni půjčku včas splácet, měli bychom kontaktovat věřitele a domluvit se na podmínkách splácení. Rozhodně se tím vyhneme dalším nepříjemnostem, jako jsou např. úroky z prodlení.”