Fúsi pracuje na letišti, kde odbavuje zavazadla a žije si svůj obyčejný život ve společné domácnosti s matkou a jejím novým přítelem. 

Život si zpestřuje návštěvou thajského bistra, místo seznamování se ženami tráví volný čas hraním válečných her. Někdy si hraje sám, občas s matčiným přítelem či stejně starým ženatým kamarádem, se kterým v oparu marihuany utíkají od reality. Fúsi je nenáročný, nic od života neočekává a nic nebuduje.

„Jak se máme sbližovat, když je zde mezi námi minové pole,“ komentuje jeho mámě jejich intimní život matčin přítel, když obchází v pokoji podlouhlý stůl, na kterém si Fúsi postavil repliku válečné bitvy. „Co kdyby sis vyšel mezi lidi? Nebo zkusil seznamku? Pár lidem už to pomohlo,“ říká mu.

Fúsi

Fúsi mlčky přechází jeho rady a do něčeho takového se mu opravdu nechce. Stačí mu bohatě pošklebky jeho kolegů z práce, či negativní reakce jeho okolí, a tak proč ještě navíc podstupovat něco tak hrozného a být opět k posměchu. Zastavil se totiž někde na prahu dospělosti a neví, jak dál.

Považuje se za outsidera. Ale neprávem, neboť má správné hodnoty, které lidi u něj ocení později, až ho poznají. A taky postupem času, když více poznává lidi ve svém okolí, zjišťuje, že rovněž oni mají nějaký problém, jen ho umí lépe zamaskovat.

„Je to inspirativní příběh muže, který udělá významný krok do dalšího života. Všichni jsme se občas cítili špatně, kvůli tomu že jsme se spletli v hodnocení druhé osoby. Křesťanský svět má v sobě semínko špatného svědomí, které je jádrem tohoto pocitu,“ řekl o svém filmu režisér (na snímku níže).

Režisér Dagur Kári

Severské filmy jsou velmi citlivé a možná právě proto patří mezi mé oblíbené! Film mě pobavil, zarmoutil a ke konci překvapil. Líbila se mi postava Fúsiho a jeho popis, coby hlavní postavy.

Zaujalo mě také samotné téma o nezadaném chlapovi, pro něhož je těžké to, co ostatní berou jako samozřejmost. Tedy posunout se dál, najít si partnerku a třeba založit i rodinu. Film stojí za cestu do kina. Možná až potkáte někoho mu podobného, vzpomenete si právě na Fúsiho.

FÚSI

  • Hodnocení: 75%
  • Režie: Dagur Kári
  • Scénář: Dagur Kári
  • Kamera: Rasmus Videbaek
  • Hrají: Gunnar Jonsson, LLmur Kristjnsdottir, Sigurjon Kjartansson, Francizska Una Dagsdottir aj.
  • Jazyk: Islandsky, české titulky
  • 2015 - Island, Dánsko, 94 minut