Česká republika – Francie 3:2 (0:0)

  • Branky a nahrávky: 28. Záruba (Novotný), 28. Seidler (Novotný), 34. M. Mareš (R. Mareš) - 22. Aigoun (N´Gala), 31. Belhaj (Aigoun). Rozhodčí: Josip (MKD), Oleg (UKR). ŽK: Kovács – Belhaj, Haroun. Diváci: 1100.
  • Sestavy:
  • Česká republika: Gerčák (Vahala) – Cupák, R. Mareš, M. Mareš, Rešetár – Novotný, Záruba, Kovács, Hrubý, Holý, Seidler, Sláma, Belej. Trenér Vlastimil Bartošek.
  • Francie: Haroun (M. Mohammed, Durot) – Belhaj, Aigoun, A. Mohammed, Gasmi – Gallouze, Bensaber, Ramirez, Hamdoud, Kebe, N´Gala, Alla, Gasmi. Trenér Pierre Jacky.

Zápas začal svižně. Francouzi zahrozili v několika výborných příležitostech, gólu se však nedočkali. Během první půle převzali iniciativu domácí borci, ale chyběla jim lepší příprava před zakončením. Dvě minuty před koncem prvního dějství český tlak sílil. Rešetár nastřelil břevno a po něm měl dvě šance Seidler. Nejprve nedosáhl na pas Kovácse a následně nastřelil z voleje tyčku.

Po přestávce začaly padat góly. Jako první se radovala Francie. N´Gala se dostal za obranu, přehodil Gerčáka a Aigoun skóroval – 0:1. Skvělé publikum však vyhecovalo Čechy k obratu. Jiří Novotný byl ve 28. minutě vůbec poprvé na palubovce a hned si připsal dvě gólové asistence. Poprvé se po jeho pasu radoval Záruba, podruhé se do voleje parádně položil Seidler – 2:1.

Hosté se nicméně nepoložili. Ve 31. minutě tečoval balon za Gerčákova záda Belhaj a bylo znovu srovnáno – 2:2. Češi však udeřili po tradičním signálu bratří Marešů. Roman rozehrál roh na Michala, jehož dělovka z první skončila ve francouzské brance – 3:2. V závěru duelu začali hrát Francouzi power play a zamkli Čechy, jenže vyrovnání odvrátil dvanáct vteřin před koncem skvělým „semaforem“ brankář Gerčák.

Bartošek: Francouzi hráli vynikající futsal

„Ze začátku nám vůbec nešly finální přihrávky,“ hodnotil zápas trenér české reprezentace Vlastimil Bartošek a pokračoval: „Zkoušeli jsme držet balon, ale moc nám to nešlo. Nedařilo se nám dostat za francouzskou obranu. Ke konci prvního poločasu jsme už šance měli. Nastřelili jsme tyč i břevno. Francouzi dnes hodně překvapili a hráli vynikající futsal. Jsem rád, že jsme tento zápas nakonec zvládli.“

Ve druhé půli se už Češi střelecky prosadili. „Druhý poločas byl z naší strany o hodně lepší. Trochu jsme změnili sestavu, výhru jsme potřebovali. Šancí jsme měli dost. Závěrečnou power play soupeře jsme zvládli,“ těšilo trenéra.

Bartoškovi tak vyšlo střídání, když na hřiště poslal ve 28. minutě Novotného a ten nahrál na dva góly. „Jednou to vyjde, jednou dne,“ usmíval se kouč Čechů, „Jsem rád, že se to dnes povedlo. Jirka byl nominován proto, abychom v takových utkáních něco změnili. Dokázal oživit hru i dění na hřišti. Měl chodit po lajnách nebo dávat míče na útočníky.“

Skupina se tak vyrovnala. Pokud Francie v neděli obere o body Kazachstán a Češi vyhrají se Slovinskem, může český tým postoupit i z vysněného prvního místa. „Francie může v neděli překvapit... Doufal jsem, že odejdou fyzicky, ale to se nestalo. Naopak, když prohrávali, tak se dokázali dostat do tlaku. Navíc mají dobrého brankáře, který hráčům pomáhá. V budoucnu bude Francie čím dál tím lepší,“ předjímal Vlastimil Bartošek.

Výsledek druhého utkání:

  • Kazachstán – Slovinsko 2:2 (2:1)

Tabulka skupiny 5:

  • 1. Kazachstán, 1-1-0, 5:3, 4 b.
  • 2. Česká republika, 1-0-1, 4:5, 3 b.
  • 3. Slovinsko, 0-2-0, 4:4, 2 b.
  • 4. Francie, 0-1-1, 4:5, 1 b.