„Je to komediální způsob, jak sdělit, že ráj je tady a teď, ne až po smrti. Nebudeme žít dlouho, tak si užívejme a dovolme si být šťastní,“ říká režisér Jaco von Dormael o svém novém filmu, který se po úspěšném uvedení ve Francii a Belgii stal nadějným adeptem na získání prestižní Evropské filmové ceny za nejlepší evropskou komedii uplynulého roku. 

Bůh existuje, avšak rozhodně není milosrdný a dobrosrdečný. Tedy alespoň rozhodně ne tento, který žije v Bruselu a bydlí v paneláku. Doma se zavírá do vlastní pracovny a na svém počítači píše zlomyslné zákony, kterými štve lidi proti sobě. A nejen to. Rozhoduje i o jejich životech! Jeho motto je: „Nenáviď bližního svého, tak jako nenávidíš sám sebe“. A přesně tak se i chová.

Zbrusu nový zákon

Jeho rodina se mu bojí vzdorovat. Až na jeho desetiletou dceru EO, která se jednoho dne rozhodne vymanit jeho despotu a tajně odešle lidstvu sms zprávy s datem jejich úmrtí. Protože i když se říká, žij jako by tvůj další den byl poslední, ne všichni se tím řídí. A jak naložit se zbytkem života? 

„Jmenuji se EA, můj otec je Bůh a utekla jsem z domova,“ řekne o sobě, když potká bezdomovce Viktora, kterého si vybere i přes jeho velký problém s pravopisem, aby jí pomohl sepsat Zbrusu nový zákon. Poté se EA seznámí s dalšími lidmi, jež svůj osud už také znají, aby společně s nimi nahlédla do jejich trápení a životních snů, které by si před jejich skonem měli vyplnit. 

Je to směsice lidí složená z mladé krásné slečny s hendikepem, nájemného zabijáka, manželky, která se cítí partnerem už nemilovaná, mladého klučiny, kterého týrá matka injekcemi, muže, jenž kdysi chtěl být dobrodruhem a nyní pracuje jako úředník, což ho vůbec nenaplňuje a také starého mládence, jenž chodí rád na striptýz.

Zbrusu nový zákon

A co když naopak jednoho dne zjistíte, že zemřete až za 62 let? Jaký budete mít přístup k životu ? Poradí si teprve desetiletá EO s tím, co napáchal její táta Bůh? A dá se vůbec osud a čas vyměřený k životu změnit?

Film do kin vstupuje na Štědrý den, což je trochu netradiční datum premiéry, ale na tento snímek rozhodně stojí za to jít. Po jeho filmu Pan Nikdo, který se mi líbil už před lety na MFF KV a kterým se režisér dobře zapsal do povědomí veřejnosti, opět dokázal, že se filmem dá říct téměř cokoliv. Třeba nápaditě vyprávět citlivé téma o pomíjivosti života a lidských snech. 

Je to velmi zajímavě pojatá komedie o neveselých věcech. Vtipnými dialogy, chytrými úvahami a dobrou hudbou odlehčuje tenhle snímek křehkou hranici života a smrti, které se všichni bojí, ale přesto nežijí vždy tak, jak si přejí...

ZBRUSU NOVÝ ZÁKON

  • Hodnocení: 90 %
  • Žánr: Komedie
  • Rok: 2015
  • Čas: 115 minut
  • Stát: Lucembursko, Belgie, Francie
  • Režie: Jaco von Dormael
  • Scénář: Jaco von Dormael, Thomas Gunzig
  • Kamera: Christophe Beaucarne
  • Hudba: An Pierlé
  • Hrají: Benoit Poelvoorde, Pill Grovne, Catharine Daneuv, Francois Damiens, Yolande Moraue a další

Jaco van Dormael se narodil 9. února 1957 v Belgii. Vystudoval filmovou školu INSAS v Bruselu. Madeli la breché (1981), Toto hrdina (1991), Osmý den (1996), Pan Nikdo (2009), Zbrusu nový zákon (2015).