Česká republika – Japonsko 4:5 (2:0)

  • Branky a nahrávky: 9. M. Mareš (Rešetár), 11. Seidler (Záruba), 29. M. Mareš (Rešetár), 40. M. Mareš (Rešetár) – 24. Watanabe (Kato), 27. Nakamura (Sakai), 32. Shimizu, 34. Yoshikawa (Nishitani), 38. Osodo. Rozhodčí: O. Černý, Kresta. ŽK: Seidler (CZE). Diváci: 300.
  • Česká republika: L. Gerčák (Vahala) - Kovács, Belej, Záruba, Seidler – M. Mareš, R. Mareš, Rešetár, Cupák – Rodek, Holý, Salák, Slováček. Trenér Vlastimil Bartošek.
  • Japonsko: Sekiguchi (Tanaka) – Osodo, Nishitani, Watanabe, Takita – Inaba, Sakai, Nakamura, Nibuya, Yoshikawa, Kato, Henmi, Shimizu.

Čeští futsalisté čekali, co japonský tým vymyslí. Soupeř byl hodně rychlý na balonu, do koncovky se však nedostával. Zato Češi stříleli po přechodu půlící čáry o sto šest. Skóre zápasu se poprvé měnilo v 9. minutě. Roman Mareš rozehrál aut přes celou šířku na Rešetára a jeho ránu z voleje poslal hlavou za Sekiguchiho záda Michal Mareš – 1:0. O dvě minuty později už Češi vedli 2:0. Záruba získal balon a poslal do samostatného úniku Seidlera, který se v podobných situacích nemýlí. Ke konci první půle Japonci zvýšili aktivitu, ale Češi se zatáhli a nedovolili asijskému soupeři skórovat.

Stejnou akci jako při druhé brance předvedli domácí hned na začátku druhé půle, ovšem Seidler tentokrát pálil nad branku Japonska. V další velké šanci českého celku vychytal Cupáka z bezprostřední blízkosti Sekiguchi.

Hattrick Michala Mareše porážku s Japonskem neodvrátil

Nevyužité šance mrzeli domácí ještě více ve 24. minutě, kdy Kato našel před bránou skórujícího Watanabeho – 2:1. Japonci mohli i vyrovnat, ale Katovu šanci zneškodnil skvělým zákrokem Gerčák. Ve 27. minutě se hosté dočkali. Záruba zůstal ležet na palubovce a hosté šli dva na jednoho. Celou akci zakončil ukázkově Nakamura – 2:2.

Ve 29. minutě zkusili domácí power play a podařilo se jim skórovat. Rešetár vybojoval míč zpátky pro tým a přihrál před bránu Michalu Marešovi, který v tváří tvář Sekiguchimu skóroval – 3:2. Jenže ve 32. minutě Češi rozehrávku naopak nezvládli a Shimizu skóroval do prázdné klece – 3:3.

Šest minut před koncem duelu se dostali hosté dokonce do vedení. Nishitani rozehrál standardku na zcela volného Yoshikawu, který se štěstím prostřelil Gerčáka – 3:4. Češi sice díky power play převzali iniciativu hry, ovšem branku vstřelilo znovu Japonsko, když svého důrazu využil Osodo – 3:5. Závěrečnou tečku za duelem udělal český tým. Rešetárův nástřel při power play „uklidil“ do japonské brány Michal Mareš, jenž tak zkompletoval hattrick – 4:5.

Vlastimil Bartošek: Ve druhém dějství jsme chtěli riskovat

Trenér českého celku Vlastimil Bartošek pochválil své hráče za první dějství: „V prvním poločase jsme hráli dobře. Od poloviny hřiště jsme důrazně bránili. Všechno jsme splnili. Ve druhé části zápasu jsme si chtěli zkoušet nějaké věci do kvalifikace, takže nám o výsledek ani tolik nešlo. Důležitá byla hra a různé signály. Ukázalo se, že máme ještě na čem pracovat. Ve druhé půli jsme zkoušeli i power play směrem dopředu, takže jsme hráli trochu na riziko, čemuž výsledek odpovídá, ale zápas účel splnil.“

Důležité především bylo, kolik prostoru šikovní Japonci ve druhé půli dostali. „Chtěli jsme hrát do těla, ale bez zbytečných faulů nebo rohových kopů. V prvním poločase jsme hráli blízko hráčů soupeře a u sebe. Nenechali jsme Japoncům prostor. Ve druhém poločase jsme inkasovali góly poté, co jsme nechali soupeři hodně prostoru. To se nesmí stát, protože jsou hodně rychlí,“ upozornil Bartošek.

Odveta je na programu v pondělí od 18 hodin v kadaňské sportovní hale.