Je to jeho tradiční rituál. Než se rozjede z můstku, vždycky si zabuší do hrudi. To aby se nabudil a dodal si sebevědomí. S tím se Roman Koudelka málem musel rozloučit, jelikož nová pravidla zakazují skokanům po kontrole nahoře na můstku dotýkat se kombinézy. Například tradiční a u spousty závodníků oblíbené poplácání po stehnech od nové sezony už neuvidíme.

Koudelka však o svůj rituál nepřijde. „Už v létě bylo pár kluků diskvalifikováno za to, že se poplácali po stehnech. Já jsem ale zašel za kontrolorem Seppem Gratzerem a ten mi následně potvrdil, že tím mým bouchnutím do hrudi není možné, abych si nějak nedovoleným způsobem upravil kombinézu. Takže to mám povolené,“ raduje se Koudelka.

Bouchnutí do hrudi mu dodává sebevědomí

Když se dozvěděl, že bude moct v rituálu pokračovat, ulevilo se mu. „Spadl mi kámen ze srdce. Vzniklo to, když k nám přišel trenér Richard Schallert. Dělali jsme to pro zvýšení sebevědomí, vždycky mě to dostane do bojovné nálady. Přeci jen už to dělám několik let, bylo by těžké s tím najednou přestat,“ přiznává nejlepší český skokan. „Nejvíc by však trpěla moje babička, té se ten rituál neskutečně líbí,“ dodává s úsměvem.

Skokanský úsek Mezinárodní lyžařské federace FIS po dohadech v loňské sezoně rozhodl, že se bude kontrolovat hloubka rozkroku už před pokusem přímo nahoře na můstku. A když závodník kontrolou projde, nesmí už se kombinézy dotýkat. „Pomůže to nám slabším státům. Vyrovná se to, nebude už prostor pro podvody. Nějaké fígle se asi znovu vymyslí, ale každopádně je to krok dopředu, bude to spravedlivější,“ kvituje nové pravidlo Koudelka.  

Oženil se, navíc překopal tréninky a přípravu

Své tradiční motivační gesto znovu ukáže fanouškům už o víkendu, kdy je na programu úvodní závod Světového poháru v Klingenthalu. A Koudelka už se nemůže dočkat. „Natrénováno mám a myslím, že ani forma není špatná. Teď už bude jenom záležet na tom, jaký bude vítr, počasí a jak se zrovna vyspím. Uvidíme, jak na tom budu ve srovnání s ostatními,“ vyhlíží.

Během léta prošel velkým množstvím změn jak v osobním, tak i sportovním životě. Oženil se a takřka od základu překopal tréninky a přípravu. Proto bere nadcházející sezonu především jako testovací a stabilizační.

„Hodně jsme se snažili měnit techniku. Myslím, že se to povedlo. Při skákání na posledním soustředění jsem z toho měl docela radost. Vnímám, že všichni kamarádi a celé mé okolí má po minulé sezoně obrovská očekávání. Pro mě je ale nejdůležitější stabilizovat formu, abych skákal pravidelně do desátého místa. Aby to pro mě byl úspěšný krok do dalších let, kdy bude na programu mistrovství světa a olympiáda,“ říká česká skokanská jednička.