Rodina hejkala Huga obývá starou vilu na pokraji města. Sladký strašidelný život změní vpád úředníka Patočky, který zjistil, že za dům už pěknou řádku let nikdo neplatí nájem. Verdikt je nemilosrdný: zaplatit nebo se vystěhovat! Strašidla budou muset do práce a jejich děti do školy. Vypadá to jednoduše, ale život obyčejných smrtelníků bude pro strašidelnou rodinu složitější, než se na první pohled zdálo.

V hlavních rolích rodinné komedie Strašidla uvidíme Bronislava Kotiše jako hejkala Huga, Terezu Kostkovou v roli jeho ženy Patricie, Carmen Mayerovou jako její matku Žofii, Jiřího Dvořáka v roli vodníka Bubly a Saru Sandevu jako vílu Jitřenku. Sourozence Ester a Eleanora hrají Nelly Řehořová a Petr Šimčák. Lidské pokolení pak zastupují Vladimír Polívka coby úředník Patočka, Tereza Bebarová jako majitelka prádelny, Václav Postránecký si zahraje ředitele školy a třídní učitelku vytvoří Anna Polívková. Dále uvidíme Petra Nárožného, Karla Dobrého, Matěje Hádka, Martina Pechláta Petra Čtvrtníčka nebo Janu Bernáškovou.

Příběh plný fantazie, v němž se potkává moderní současnost s pohádkovým světem nadpřirozených bytostí, se doposud točil v Lítni na Berounsku a na uzavřeném zámku Líšno, kde také vyrostla čarodějná dílna jedné z hlavních hrdinek, čarodějky Patricie v podání Terezy Kostkové.

V roli upíra Ignáce, který se snaží využít nelehké situace a získat svou dávnou lásku Patricii, si zahraje okouzlující Karel Dobrý. „Je to spíš takový dlouho odmítaný nápadník, než krvelačný upír,“ představuje Ignáce herec. Pro svou postavu získal nejen atraktivní černý kostým, ale také elegantní upírské zuby. V zubní ordinaci mu nejprve sejmuli otisky a pak vyrobili speciální zubní náhradu, která se připevní na skutečný chrup. Hned první natáčecí den čekala na Karla Dobrého scéna, kdy se líbá s Patricií. Rozhodně mu v tomto záběru zuby překážely méně, než při obědě v polední pauze, ale také to se obešlo bez nehody.

„Kostýmy strašidelné rodiny v nové rodinné komedii Zdeňka Trošky jsou z 90 procent navrženy a ušity přímo pro tento film. Nejprve jsem chtěla postavy roztomilé netradiční rodinky odlišit od obyvatel malého městečka pouze částečně, ale pohádkový žánr a podrobný rozbor scénáře umožnil odtrhnout je od současnosti. Drobná vznášecí kouzla, topení vodníkem a proměny v kočku mne nakonec dovedly ke kompletnímu zpracování kostýmů. Některé triky vyžadují více variant, a tak jsem měla možnost vytvořit krásnou kolekci,“ říká Lucie Ulíková.

Nejnáročnější z kolekce byl kostým upíra Ignáce. „Jeho netopýří kabát, vesta a vlastně celý komplet se nedal sesadit z fundusových kousků. Proto bylo vše navrženo, nakoupeno a ušito od A do Z. S výškou postavy Karla Dobrého kostým ožil a nadpřirozeno vstoupilo z dávných dob do šedé současnosti,“ dodává kostýmní výtvarnice Lucie Ulíková.

Pro Terezu Kostkovou je připraveno hned pět kostýmů, v nichž se objeví nejen jako čarodějka. Paní Patricie se totiž ve svém kouzelnickém řemesle specializuje na proměnu ve známé filmové hvězdy. A tak na natáčení filmu Strašidla symbolicky zavítal duch Audrey Hepburnové nebo Marilyn Monroe. Paruky pro Terezu Kostkovou byly dovezeny až z Paříže.

„Tereza Kostková se jako krásná čarodějnice ze svého zdobného kostýmu proměňuje v další krásky, jen aby přesvědčila svého manžela hejkala, že respektovat lidský svět je hloupé a pod jejich úroveň. Ve své poslední proměně sice vezme na milost smrtelníky, ale opět s noblesou. Objeví se na závěr v modelu "haute couture" inspirovaný francouzskou módou padesátých let,“ vypráví Lucie Ulíková.

Modely pro Patricii spolu s kostýmem pro Ignáce a vodníka Bublu, kterého hraje Jiří Dvořák, patří k těm nejdražším. „Poslední jmenovaný má více převleků a všechny topíme a máčíme. Náš vodník je elegantní švihák, nesmělý milovník s prošedivělými skráněmi. Chce se zalíbit krásné Karolíně, a tak jeho převleky od "pruhovaného voraře z Podskalí", přes "ženicha", po "velkou frakovou klasiku" svědčí o vzrůstajícím citu ke křehké Terezce Bebarové. Bylo třeba rovněž brát ohled na požadavky speciálních efektů. Většina triků se klíčuje na modré nebo zelené pozadí, takže to přineslo další limity,“ prozrazuje kostýmní výtvarnice.

Na Terezu Kostkovou ve filmu Strašidla čekalo také jedno příjemné setkání – poprvé se na filmovém plátně potká se svou maminkou Carmen Mayerovou. Režisér Zdeněk Troška měl původně v plánu obsadit do filmu všechny tři příslušníky herecké rodiny Kostkových včetně Petra Kostky. Z toho z časových důvodů sice sešlo, ale Tereza s maminkou si zahrají kouzelnickou maminku a dceru. „Pravidelně se potkáváme už třináct let na jevišti, ale ještě jsme spolu netočily, tak jsem ráda, že se to konečně podařilo,“ upřesnila Tereza Kostková.

Film se bude dále natáčet v lázních Toušeň a v Řevnicích. S premiérou počítá distributor, společnost Falcon, 18. srpna 2016.