Sport živě

Díky vývoji technologií, sdělovacích prostředků a živých přenosů se neustále zvyšuje celosvětový zájem o sport. Fanoušci již nefandí pouze místním nebo národním týmům, ale zajímají se o sport po celém světě.

Není výjimkou, že Češi sledují španělskou fotbalovou ligu nebo basketbalové zápasy zámořské NBA. Přestože například Americký fotbal má své fanoušky téměř výhradně ve Spojených státech amerických, podle internetové stránky NFL, letošní Superbowl sledovalo rekordních 114 milionů fanoušků po celém světě. Zájem o sportovní utkání všech možných druhů sportů je skutečně obrovský.

V případě sportovního utkání mají dnes fanoušci dvě možnosti - sledovat jej živě v televizi nebo se účastnit osobně. Živé sportovní přenosy stále zvyšují kvalitu a množství sportovních programů nabízí sledování utkání z celého světa. Přesto nenahradí atmosféru na místě. Nejde jen o samotné sledování zápasu, ale o celkovou atmosféru na stadionu nebo v hale spolu s ostatními fanoušky. V takovém případě má člověk pocit, že je skutečně součástí hry. Drtivá většina lidí se ale na vytoužené zápasy nedostane.

Hlavním problémem je vzdálenost, jen málokdo má možnost odcestovat do Minsku na Mistrovství světa v ledním hokeji nebo do Melbourne na Australian Open. Na rozdíl od hudebních interpretů hráči nemohou objíždět svět a hrát ty stejné zápasy pro všechny fanoušky. Druhým problémem jsou čas a peníze. Lístky na nejočekávanější boxerskou událost letošního roku, zápas Mayweather vs. Pacquiao, byly veřejnosti nabízeny v rozmezí od $1.500 do $10.000. Britský deník Guardian oznámil, že tyto vstupenky byly vyprodány během 60 vteřin.

Zápas Mayweather vs. Pacquiao

Zdroj: Flickr.com

Vzhledem k neuvěřitelnému zájmu je většina vrcholných turnajů a zápasů vyprodaná během několika minut a ani obrovské stadiony nejsou schopné pojmout všechny zájemce.

Virtuální realita

Nové technologie ovšem v budoucnu slibují možný kompromis mezi těmito dvěma variantami. Prostřednictvím virtuální reality si budete moci užít zápas přesně tak, jako byste na něm skutečně byli. Sledovat zápas i okolí ze svého místa, komunikovat s ostatními fanoušky a užívat si atmosféru stadionu.

Vyřeší se tak problém se vzdáleností i kapacitou. Pořadatelé budou schopni nabízet jedno fyzické místo na stadionu neomezenému počtu fanoušků a nikoli pouze jednomu, který bude skutečně na místě. Na technologii virtuální reality se dnes soustředí velké množství společností a především v oblasti sportu má bezesporu velkou budoucnost.

Jako Šarapovová

Na letošním US Open, který začal 31. srpna, si prostřednictvím virtuální reality mohli fanoušci vyzkoušet hrát proti slavné tenisové špičce.

Tento zážitek zprostředkovala návštěvníkům společnost American Express, jeden ze sponzorů události. Na místě byly celkem tři virtuální kabinky. Zde si návštěvník podle instrukcí nasadil na hlavu HTC Vive virtual reality headset s integrovanými sluchátky a místo rakety držel ovládač podobný tomu, který znáte z konzole Nintendo Wii. Jakmile se spustí program, obklopí vás a všechny vaše smysly virtuální realita a nacházíte se na tenisovém kurtu s Marií Šarapovovou. Komunikuje s vámi ona i váš trenér.

Nejprve si zkusíte pár zkušebních výměn na zahřátí, a abyste se trochu sžili s ovladačem místo rakety. Pak už následuje hra „naostro“ a vy si můžete vyzkoušet odrazit podání historicky druhé nejvýdělečnější tenistky na světě. Její podání o rychlosti více než 160 km/h ovšem vrátí málokdo. Celý zážitek trvá asi 4 minuty a fanoušci tak skutečně mohli zažít, jaké by bylo stát na kurtu proti profesionálnímu hráči.

Zdroj: youtube.com

Nový rozměr

Virtuální realita přitom ovlivňuje hraní celkově. Virtuální realita tedy může od základu změnit svět elektronických sportů, jako jsou online pokerové turnaje. S možností této technologie dostanou pokerové online platformy, jako je populární PokerStars, zcela nový rozměr.

V současné době tato platforma umožňuje hráčům zobrazit jména svých protivníků na obrazovce. Pomocí technologie virtuální reality budou hráči zažívat atmosféru hry nebo turnaje, jakoby se jej osobně účastnili, ať jsou kdekoli na světě. Hráči budou pozorovat výrazy tváře svých protihráčů, jejich řeč těla, reakce a pohyby. Budou tedy moci nejen odhadnout ostatní hráče, ale zároveň je ovlivnit svým vlastním jednáním a reakcemi. V oblíbenějším online pokeru bude virtuální realita znamenat nejen naprosto komplexní zážitek ze hry. Ovlivní i výsledky, protože psychologie hry může být při hře zcela klíčová.

Ilustrační foto

Zdroj: Flickr.com

Virtuální tréninky

Virtuální realita bude v budoucnu nepochybně ovlivňovat hry také významné zápasy. Již dnes ovšem pomáhá vrcholovým sportovcům při tréninku. Tuto technologii využívají například týmy NFL i profesionální golfisti. Virtuální simulace, kterou nabízí technologie společností jako je například Eon Sport VR, se používá jako doplněk ke klasickým tréninkům a podle odborníků výrazně snižují možnost úrazu či některé negativní vlivy náročných tréninků na zdraví hráčů. Hráči navíc mohou jednu situaci opakovat neustále dokola, než dosáhnou požadovaného výsledků a přizpůsobit vše svým potřebám.

V rozhovoru na CNBC Manish Tripathi, profesor sportovního marketingu na Emory University, označuje tuto metodu za přelomovou a zcela vyhovujícím hráčům. Jediné riziko spatřuje v tom, že virtuální realita by měla sportovní činnost vždy pouze doplňovat a nikdy ne zcela nahrazovat.

Ilustrační foto

Zdroj: http://eonsportsvr.com

Co nás čeká

Na naplnění skutečného potenciálu technologie virtuální reality si budeme muset ještě pár let počkat. Již současné simulace ukazují (a návštěvníci US Open po zápasu s Marií Šarapovovou vzkazují), že se rozhodně máme na co těšit.