​„Gratulace českým mistrům Janu Kopeckému a Pavlu Dreslerovi! První titul s vozem ŠKODA Fabia R5 pro naši tovární posádku je odměnou za práci celého týmu ŠKODA Motorsport. A zároveň je to potvrzení, že jsme při vývoji nového soutěžního speciálu postupovali správně,“ chválil šéf ŠKODA Motorsportu Michal Hrabánek.

Vůz ŠKODA Fabia R5, který se světové veřejnosti představil teprve v dubnu, se v průběhu českého mistrovství ukázal jako spolehlivé a rovněž rychlé, vítězné vozidlo. Zkušený jezdec Kopecký zůstal s vozem s pohonem všech kol i v pátém podniku sezóny neporažený a nedal tedy evropské elitě žádnou šanci! Předposlední podnik MČR byl zároveň součástí mistrovství Evropy FIA v rally (ERC).

Nyní se bude slavit, komentoval triumf spokojený Kopecký

„Z mistrovského titulu máme obrovskou radost! Václav Pech nám v průběhu sezóny určitě neusnadňoval život, ale náš vůz ŠKODA Fabia R5 je skutečně velice silný. Kromě toho bych chtěl poděkovat týmu ŠKODA Motorsport, který nám vítězství dost usnadnil. Nejprve triumf na Německé rally na mistrovství světa, o týden později úspěch na mistrovství Evropy doma – zažíváme skutečně úžasnou dobu. Nyní se bude slavit,“ komentoval to Kopecký. 33letý jezdec potřetí získal vytoužený český titul - po r. 2004 (s vozem ŠKODA Fabia WRC) a r. 2012 (s vozem ŠKODA Fabia Super 2000).

Zajistilo mu ho přesvědčivé vystoupení na náročných asfaltových tratích na Moravě. Díky vítězství na všech osmi sobotních rychlostních zkouškách si posádka Kopecký/Dresler vypracovala náskok na hlavního soupeře Václava Pecha, který na spletitých šesti nedělních rychlostních zkouškách obhájila i přesto, že jednou udělala „hodiny“. Mohla tak pokračovat ve své vítězné sérii v dvouletých odstupech: Po r. 2009, 2011 a 2013 oslavili čtvrté vítězství na vrcholném podniku sezóny českého mistrovství.

I po historicky prvním zisku titulu s Fabií R5 pokračuje tovární tým ŠKODA ve svém letošním honu za tituly. V asijsko-pacifickém šampionátu (APRC) má k titulu namířeno tovární posádka Pontus Tidemand/Emil Axelsson. Nadějné jsou také vyhlídky tovární posádky Esapekka Lappi/Janne Ferm v mistrovství světa FIA v rally (WRC 2). „Zisk prvního titulu je pro nás motivací k ještě tvrdší práci na dalších úspěších,“ řekl šéf ŠKODA Motorsportu Michal Hrabánek.

Barum Czech Rally Zlín – konečný stav, celková klasifikace:

  • 1. Kopecký/Dresler (CZ/CZ), ŠKODA Fabia R5 ; 2:12.17,7 hod. 
  • 2. Pech/Uhel (CZ/CZ), Mini John Cooper Works S2000; + 0.27,3 min.
  • 3. Kajetanowicz/Baran (PL/PL), Ford Fiesta R5; + 0.39,9 min.
  • 4. Lukyanuk/Arnautov (BY/RUS), Ford Fiesta R5; + 1.10,8 min.
  • 5. Valoušek/Havelková (CZ/CZ), ŠKODA Fabia Super 2000; + 2.30,0 min.