O filmu (v kinech od 24. září 2015):

Paříž dvacátých let. Marguerite Dumont je zámožná žena, milovnice hudby a opery. Už celé roky pravidelně zpívá pro své hosty. Zpívá však zoufale falešně a nikdo jí nikdy neřekl pravdu. Vše se zkomplikuje, když se rozhodne zazpívat před skutečným publikem, v pařížské Opeře.

Příběh je volně inspirován osudy Američanky Florence Foster Jenkins, operní zpěvačky známé jako „královna kraválu“, jež se ve 40. letech minulého století proslavila svým příšerným hlasem. V hlavní roli Marguerite exceluje Catherine Frot, která se naposledy objevila například ve snímku Z prezidentské kuchyně (Les Saveurs du palais, 2012) o přátelství prezidenta Francoise Mitterranda a jeho kuchařky.

Marguerite je šestým snímkem francouzského režiséra Xaviera Giannoliho, jenž v roce 2012 soutěžil na festivalu v Benátkách se svým filmem Superstar! Dvakrát se účastnil soutěže na festivalu v Cannes:v roce 2006 s filmem Píseň pro tebe (Quand j’étais chanteur) a v roce 2009 s filmem Na počátku (Je suis parti de rien).

Marguerite - oficiální trailer CZ


„Mám rád postavy, které jsou něčím posedlé, protože tím strhnou celý ten film a dodají mu napětí, rytmus, směr. Marguerite prožívá vášeň doslova ve všech významech tohohle slova – skrze hudbu zažívá štěstí i utrpení. Zpívá božsky falešně, je však cítit, že vyjadřuje zuřivou potřebu žít. Marguerite je stejná jako my, všichni k životu potřebujeme iluze,“ říká režisér Xavier Giannoli.

Dobové kostýmní drama zasazené do počátku dvacátých let vzniklo za české koprodukční účasti Sirena Film (producent Artemio Benki). Zčásti se natáčelo v našich lokacích, například v prostorách pražského Divadla na Vinohradech, Právnické fakulty, mimo Prahu na zámku Slapy nebo v brněnském Mahenově divadle.

Vizuální stránku filmu měl na starosti architekt Martin Kurel. Ten má na kontě mj. dvě nominace na Českého lva za filmy Tři sezony v pekle (2009) a Postel (1998) a podílel se taktéž na projektech Micimutr či na televizním cyklu České století.