Máme pro vás tip: můžete se třeba procházet v teplém podzimním slunci se sklenicí vína v ruce. Při cestování mimo hlavní sezónu se navíc vyhnete frontám turistů, přemrštěným cenám a tropickým vedrům. Kam se tedy tento podzim konečně vydat? Přečtěte si naše tipy na nejlepší podzimní destinace!

Svátek roku pro milovníky piva

Pokud milujete pivo, navštivte letos světoznámý Oktoberfest. To, co začalo v roce 1810 jako koňský dostih, je aktuálně šestnáctidenním festivalem plným dobrého piva a zábavy. Koná se v německém Bavorsku na Tereziánské louce a trvá od poloviny září až do prvního víkendu v říjnu.

„Nenechte se odradit dlouhou frontou u vstupu. Budete mít zážitek a nakonec rozhodně nebudete litovat, že jste si museli chvíli počkat,“ říká Michal Tůma z největší české internetové cestovní agentury Invia, která zájezdy na tradiční Oktoberfest nabízí. Kromě tradičního oblečení, preclíků či litrů piva se můžete těšit i na koncerty, soutěže a dobře naladěné návštěvníky.

Tipy na dovolenou:

Oktoberfest v Mnichově, 24. 9. – 25. 9., snídaně, autobusem, od 3 490 Kč, více zde

Vypijte si víno, které jste sami vyrobili

Pokud před pivem dáváte přednost spíše sklenici výborného vína, zamiřte na sever Španělska. Ve městě Logroňo se totiž v týdnu kolem 21. září koná Fiesta de San Mateo, při které vám víno do sklenice natočí přímo z tradičních kožených vaků zvaných botas. Nenechte si uniknout zejména místní červená vína.

To nedaleko Verony, v italské oblasti Soave, vám některá vinařství na podzim dovolí pomáhat rovněž se sběrem vinné révy. Ačkoliv vám za práci nezaplatí, můžete si odměnu vybrat v naturáliích a ochutnat vína od místních vinařů. Láhev vína, jež vám nejvíce zachutná, si můžete se slevou odvézt i domů. Na slunný italský podzim tím pádem můžete doma se sklenicí v ruce vzpomínat také v těch největších mrazech.

Tipy na dovolenou:

La Limonaia ***, 5. 9. – 12. 9., polopenze, doprava vlastní, od 3 625 Kč, více zde

Přibližte se měsíci na šanghajských střechách

Na konec září vždy připadá v Číně jeden z nejkrásnějších a nejromantičtějších svátků - oslava podzimu a měsíce. Letos tento den vychází na 27. září. Město zalije nejen záře samotného měsíce, ale i světlo z tisíců lampionů.

V Šanghaji navíc můžete být noční obloze ještě blíž a pozorovat ji ze střechy šanghajského Světového finančního centra. Tento mrakodrap s výškou 492 metrů je nejvyšší budovou Čínské lidové republiky a zároveň má třetí nejvýše položenou střechu na světě. Oslava největšího a nejjasnějšího měsíce podle lunárního kalendáře je druhým nejdůležitějším čínským svátkem.

„Pokud se v tomto období do Číny vydáte, rozhodně si nenechte ujít tradiční měsíční koláčky. Ty se pečou právě u příležitosti oslavy měsíce a nejčastěji jsou plněny sladkou pastou z červených fazolí,“ popisuje Michal Tůma.

Tipy na dovolenou:

Peking a okolí, 3. 10. – 10. 10., snídaně, letecky, od 34 980 Kč, více zde

Romantický podzim na řece Duoro

Záplavy červené, oranžové nebo žluté barvy můžete sledovat na terasovitých vinohradech v údolí řeky Duoro v severním Portugalsku.

Ještě než lodě zazimují, vydejte se na dvou set kilometrovou plavbu po řece Duoro a prohlédněte si krásy Portugalska z vodní hladiny. Pokud by už snad na palubě vál podzimní vítr, zahřejete se skleničkou sledkého portského vína.

Druhý a třetí víkend v září si poté nenechte uniknout ani tradiční trhy v Ponte de Lima - nejstarším portugalském městečku. Pokud se rozhodnete vydat do Portugalska, určitě si nenechte ujít ani Lisabon a dvacet kilometrů vzdálené město Sintra.

Jeho počátky sahají až do středověku a díky příznivému klimatu se stalo letním sídlem královské rodiny. Dnes je město pro svou unikátnost zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO a rozhodně stojí za návštěvu.

Tipy na dovolenou:

Miraparque ***, 16. 9. – 20. 9., snídaně, letecky, od 12 690 Kč, více zde