Distribuční společnost Artcam přivádí film 13. srpna 2015 také do českých kin.

„Je to příběh něšt'astného inženýra větrných elektráren, jenž si nestačil všimnout, že nějak vypadl z dnešního světa, což je pocit, který v téhle ultra rychlé virtuální době občas prožíváme všichni,“ řekl o svém prvním filmu režisér.

O filmu:

Inženýr Schmitke, kdysi úspěšný konstruktér větrných elektráren, je nyní už jen vyhořelým pracovníkem v Berlínské společnosti, kde, jak ho nazval jeho nadřízený, roky nic nedělá.

Jeho život se stává stereotypním, z čehož se ho snaží vymanit jeho dcera pomocí meditací a proslovů o hlubším smyslu života, což ovšem Schmitke nepřijímá. „Můj život je jedna velká stereotypní jistota, tak proč něco měnit,“ komentuje snahu své dcery.

Když jednoho dne je i se svým mladým kolegou Thomasem poslán pracovně do českého Chřmelova, na opravu rozbité větrné elektrárny, kterou kdysi sám navrhnul, ale nyní, stará a porouchaná, dělá jen veliký rámus. Po příjezdu se setkává s místními Čechy, kde na rozdíl od Thomase má problém mezi místní zapadnout.

„Nedávejte si čaj, to zde nemají moc rádi,“ radí mu starousedlice v hospodě U Bobra, jelikož ví, že zdejší nemají moc rádi vetřelce, kteří se chovají jinak, než je místním zvykem. Přesto si ho objedná, protože by to nebyl on, jednotvárný Schmitke, zatímco starosta, který opravu objednal, vykonává svoji pozici raději z hospůdky, kde popíjí pivo s kumpány a Schmitkeho aktivní přístup k opravě moc nechápe.

Jednoho večera, když i s mladým kolegou zajdou večer k Bobrovi, aby se starostou probrali postup opravy, se večer jeho kolega ještě zdrží, zatímco Schmitke odchází spát. Následné ráno, kdy jde budit svého kolegu, aby mohli v opravě pokračovat, začíná jinak, než je zvyklý. Jeho kolega totiž zmizí, a tak místo původně jednodenního výletu se pobyt ve Chřmelově prodlužuje.

Schmitke - oficiální trailer CZ. Zdroj: Artcam

 


Schmitke

  • Hodnocení: 65 %
  • Premiéra: 13. srpna 2015
  • Žánr: Mysteriozní detektivka/Komedie
  • Česko / Německo, 2014
  • Stopáž: 94 min
  • Režie: Štěpán Altrichter
  • Scénář: Jan Fusek, Tomáš Končinský, Štěpán Altrichter
  • Kamera: Cristian Pirjol
  • Hudba: Johannes Repka
  • Hrají: Peter Kurth, Helena Dvořáková, Jakub Žáček, Petr Vršek, Lana Cooper, Stephan Grossmann, Vladimír Škultéty

Téma lidského vyhoření kdysi úspěšného projektanta, který se blíží pomalu k šedesátce a svůj zajetý životní stereotyp nechce kvůli své pohodlnosti a silnému zvyku měnit, ani po rozmluvě s dcerou či konfrontaci s lidmi v okolí, se mi líbilo.

Už jen proto, že film neskončil Schmitkeho happyendem, tedy znovu nabitým životním elánem, jak jsem od začátku filmu čekala, ale naopak byl i po dobře míněných radách stále "natvrdlý", protože komu není rady, tomu není pomoci, což herec Peter Kurth, kterému byla role napsána přímo na tělo, zahrál velmi věrohodně.

Líbilo se mi prostředí Krušných hor, kde se film z větší části natáčel, ale také pohled do vnitřku větrné elektrárny, kam se jen tak člověk nepodívá, a rovněž starý zchátralý cínový důl po nacistech. Přesto musím dát nižší hodnocení za málo akčnosti a také monotonní záběry temného lesa, které mě od poloviny filmu začaly trochu nudit.