Pokud jste se v minulosti rozhodli pro zabezpečení vlastních či firemních serverů tím, že je odevzdáte do správy datacentra, možná by vás s ohledem na bezpečnost a dostupnost vašich dat mohlo zajímat, jak vyspělé vaše datacentrum vůbec je. Obecně lze jen těžko věřit tomu, co datacentrum samo o sobě říká na svém webu, např. o dostupnosti či zálohování. Zvlášť problematické to může být ve chvíli, kdy na serverech máte e-shop.

Spolehlivou indicií je systém certifikací TIER, který vypovídá o skutečné vyspělosti služeb datového centra a který mají pouze nejvyspělejší (často pražská) datacentra.
Systém certifikací rozlišuje celkem 4 stupně. TIER I je datové centrum bez záložního (redundantního) napájení a chlazení, kde je přijatelná dostupnost služeb 99,6 procenta času, tedy maximální výpadek 28,8 hodin za rok. Má-li datacentrum certifikaci TIER II, má jediný napájecí a chladicí distribuční proces, ale již i redundance některých prvků. Dostupnost by měla dosahovat 99,7 procenta času, tedy výpadek nesmí překročit 22 hodin za rok.

Stupeň TIER III znamená plně redundantní napájení i chlazení a pouze 1,6 hodiny povoleného výpadku ročně (dostupnost 99,98 procenta). A konečně TIER IV znamená dostupnost 99,99 procenta při pouhých 15 minutách povoleného výpadku ročně. Na této úrovni je již veškeré technické zařízení datového centra redundantní, je využíván systém prevence výpadků a je požadována například určitá fyzická odolnost budovy datového centra proti zničení.

Stupeň TIER III má jen několik, paradoxně ne drahých datacenter

Již splnění podmínek pro úroveň TIER III je velmi náročné a jen v Česku existuje takto certifikovaných center jen hrstka, vesměs z řad velkých korporací. Ověřit si skutečnou úroveň datového centra lze na stránkách certifikační autority Uptime Institute. Někteří nesolidní poskytovatelé si občas rádi vymýšlejí a někdy se dokonce prezentují i neexistujícími stupni certifikace.

Varovným indikátorem nesolidnosti poskytovatele hostingových služeb může být například i to, že raději nezveřejňuje statistiku své / svých přípojek do národního peeringového uzlu NIX.cz.

Jedním z místních poskytovatelů hostingových služeb, kterému se nemusíte bát věřit, je Coolhousing (Coolhousing.cz). Pokud používá agregaci, zákazník ví přesně, jaké pásmo konektivity dostane.

Jen v letošním roce Coolhousing zřídil a připojil sekundární lokalitu v CE Colo, zajistil třetí přípojku tranzitní konektivity prostřednictvím společnosti Fast Communication, vstoupil do peeringových uzlů SIX, AMS-IX (Nizozemí), DEC-IX (Německo) a také do bezpečné sítě důvěryhodných tuzemských operátorů FENIX, která pomáhá ochránit servery zákazníků v případě DoS/DDoS útoků na český internet. Ty cílí nejčastěji na e-shopy v nejvíce exponované prodejní době, tedy po letních prázdninách, před Vánoci nebo na jaře.