Kočičí jazýčky, polárkový sníh, čokoláda s oblékací panenkou, Antiperle nebo Pedro. To byly oblíbené pochoutky, jež k našemu dětství patřily a které jsme s chutí mlsali. Socialistických značek, které přežily revoluci, není mnoho.

Právě žvýkačka Pedro, která patřila k nejlevnějším pochutinám, její cena byla dlouhodobě totiž pouhou 1 Kčs, stále patří k těm, na které dospělí vzpomínají s nostalgií a úsměvem na rtech. Víte ale něco o její historii?

Úplně první Pedro sjelo z výrobního pásu v roce 1968 a bylo vyrobeno podle receptury amerických a kanadských žvýkaček. Okamžitě si mezi všemi lidmi, a především dětmi, získala velkou oblibu a patřila k tradiční pochutině.

Žvýkačka se těšila největší oblibě v 70. - 80. letech, kdy se jí vyrobilo na devět set tun ročně, a v podstatě neměla konkurenci. Ostatních žvýkaček, jako bylo například Bajo, Pupu, Rekord nebo Sevak, se vyrábělo o polovinu méně.

Ještě počátkem devadesátých let probíhala výroba Pedro žvýkaček a byla do nich přidávána i zábavná tetování a samolepky. Jenže postupně byla výroba v roce 1994 zastavena.

Zajímavostí je, že se Pedro vyrábělo po vzoru amerických žvýkaček rovněž se skořicovou příchutí. Nikdy ale nedosáhlo takové obliby, jako typická jahodová chuť klasického Pedra.

Kluk v sombréru se na české pulty vrátil a vy tedy můžete svým dětem ukázat kousek svého dětství. Tu malou růžovou kostičku, kterou dobře známe a s níž jsme se s kamarády doslova předháněli, kdo dokáže vytvořit největší bublinu! A nechybí ani oblíbené tetování s veselými motivy.