Tři muži v čele s pátým nejrychlejším mužem světových tabulek Abrahamem Cherobenem už vědí, jaké to je pokořit magickou hranici jedné hodiny.

Abraham Cheroben si loni získal pozornost celého atletického světa, když ve Valencii (Španělsko) zvítězil ve fantastickém čase 58:48. O pouhých 24 vteřin tak zaostal za světovým rekordem Zersenay Tadeseho a posunul se na pátou příčku historických tabulek.

Po půlmaratonu ve Valencii navíc sebevědomě prohlásil: „Dnes jsem útočil na světový rekord. Věřím, že mám na to jednou prolomit i hranici 58 minut.“ Svou formu potvrdil letos i na prestižním závodě BIG 25 Berlin, když se mu podařilo obhájit vítězství z loňského roku.

České Budějovice se tudíž mohou těšit na velmi rychlé časy, ovšem Abraham Cheroben rozhodně nebude v boji o co nejlepší výkon osamocen. Výrazně by mu v tom měl pomoci Keňan John Kiprotich (59:23) i Etiopané Ayale Abshero (59:42) a Abera Kuma (1:00:19).

Kromě nich je ve startovním poli ještě další pětice mužů s časy pod 61 minut! „Takové startovní pole ještě České Budějovice neviděly! Vyjde-li počasí, mohl by se podařit i útok na rekord závodu, který je stále v držení Daniela Chebiiho,“ přeje si manažerka elitních atletů Jana Moberly.

Mezi ženami ponese číslo F1 nejrychlejší žena startovního pole Rose Chelimo z Keni, která letos běhá ve skvělé formě. Na půlmaratonu v Lisabonu zvítězila v novém osobním rekordu 1:08:22. Soupeřkami jí budou běžkyně z Běloruska, Ukrajiny, Francie i dalekého Japonska.

Přímý přenos tohoto závodu můžete sledovat v sobotu 6. června od 18:45 na www.runczech.com.

Mattoni 1/2Maraton České Budějovice, základní fakta:

  • Ročník: čtvrtý (poprvé se konal 9. června 2012)
  • Titulární partner: Mattoni
  • Kapacita závodu: 3 000 běžců
  • Ocenění IAAF: Stříbrná známka
  • Kategorie: jednotlivci, štafety, 2RUN (10+11 km)
  • Doprovodné akce: dm rodinný běh, 1/2Maratonské Expo, Marathon Music Festival, Madeta Pozávodní arty