Tip 1: Nepodceňujte předporodní přípravu

Základem je neztratit hlavu. Ačkoliv je pochopitelné, že má člověk po zjištění takto významné zprávy tendenci začít zařizovat, nakupovat a chystat, měl by dát nejprve prostor sobě a svému partnerovi, aby si na vzniklou situaci zvykli! Odborníci se shodují, že psychická připravenost hraje klíčovou roli jak během celého těhotenství, tak při samotném porodu.

Je dobré se zapsat do předporodních kurzů. Ty partneři navštěvují společně a dostanou zde hodně informací, které se týkají nejen péče o dítě, ale také nové role rodiče. Tam se mimo jiné dozvíte, co má cenu si koupit, co si raději půjčit, a co nepořizovat vůbec.

Tip 2: Kočárek musí být především praktický

Jednou ze základních i zásadních položek ve výbavě je určitě dětský kočárek! V dnešní době totiž existuje množství typů, barevných kombinací a materiálů! Než se tedy vydáte do obchodu, měli byste promyslet, v jakých podmínkách a jak budete kočárek opravdu využívat.

„Kromě správného a úplného označení, jež odkazuje k tomu, že výrobce zná normy, je vhodné si ohlídat i to, jestli má kočárek nastavitelnou výšku madla! Správné nastavení značně ulehčí celkovou manipulaci,“ podotýká Lukáš Fiala z předního internetového obchodu s dětským zbožím FunBaby.cz.

Pokud neplánujete jen vyjížďky po městě, rozhodně se zaměřte na odpružení předních a zadních kol či snadnost jejich odnímatelnosti. „Kočárek by se vám měl samozřejmě líbit, ale s příchodem dítěte, kdy budete šetřit každou minutu i síly, oceníte především jeho praktičnost,“ dodává Fiala.

Tip 3: Do hraček příliš neinvestujte, většinu dostanete darem

Ačkoliv chce rodič pro své dítě přirozeně to nejlepší a má tendenci již dopředu pořizovat množství hraček, které potomka budou rozvíjet i stimulovat, s jejich nákupem raději vyčkejte. Za prvé se dítě v počátečních dnech a týdnech bude doma rozkoukávat a zvykat si na určitý režim. Za druhé můžete počítat s tím, že s největší pravděpodobností dostanete řadu hraček při prvních návštěvách rodiny a přátel.

„Obecně je rozhodně dobré se zaměřit spíše na nadčasové hračky z kvalitních materiálů, které dítěti vydrží dlouho. V tomto případě totiž platí, že kvantita by neměla převážit nad kvalitou,“ vysvětluje Lukáš Fiala.

Tip 4: Na sedačce nešetřete, vyhněte se již použitým

Další z věcí, do nichž se bezesporu vyplatí investovat, je dětská autosedačka! I když se může zdát, že v dnešní době mezi nimi není výrazný rozdíl, nenechte se zmást. I ty zdánlivě nejmenší detaily mohou mít zásadní vliv v situaci, kdy musíte prudce zabrzdit nebo havarujete.

„Autosedačku je nutné vždy vybírat s ohledem na hmotnost dítěte. Rozhodně nepořizujte větší sedačku s tím, že do ní dítě 'doroste'. Pokud nebude sedačka odpovídat velikosti dítěte, je to nejenže nepohodlné, v případě nárazu to může být také velmi nebezpečné,“ varuje Fiala.

„Vyhněte se také nakupování již použitých sedaček, jelikož často nelze ověřit, v jakém stavu se sedačka nachází, a jestli nebyla poškozena při autonehodě! Některá poškození nemusí být na první pohled patrná,“ dodává Fiala s tím, že sedačku je vhodné vybírat i s ohledem na to, aby z ní dítě mělo výhled, a byla dostatečně a vhodně vypolstrovaná.

Tip 5: U nábytku myslete na materiály i barvy

Při zařizování dětského pokojíčku je dobré si důkladně promyslet uspořádání nejen pro první měsíce, ale i na několik let dopředu. Řada firem už dnes nabízí nábytek, který tzv. roste s dítětem a vy ho nemusíte vyměňovat pokaždé, když potomek vyroste o pár centimetrů. Stejně tak existují dětské postýlky, které lze následně jednoduše upravit na běžnou dětskou postel.

Při výběru nábytku se zajímejte především o materiály, jež byly použity k jeho výrobě. Klíčovou roli pak hrají zejména použitá lepidla a povrchové laky, které musí být naprosto nezávadné, neboť výpary z nich bude dítě stále vdechovat! Barvy volte spíše jemné a uklidňující – v ostře červeném pokoji vám dítě bude jen těžko usínat.