Patrick Terer svůj slib splnil a v roce 2014 Volkswagen Maraton Praha vyhrál! Navzdory náročným klimatickým podmínkám v Praze znovu překonal osobní maximum a posunul jej na čas 2:08:07. Na pozávodní tiskové konferenci poté přidal další slib: „Doufal jsem, že poběžím čas mezi 2:07:30 a 2:07:50, ovšem nepovedlo se. Pozvou-li mě organizátoři opět, tak slibuji, že poběžím 2:07:00!“ Patrick Terer tedy v Praze 3. května poběží znovu. Tentokrát už coby obhájce vítězství a se startovním číslem 1.

Loňský triumf v Praze byl pro tohoto čtyřiadvacetiletého atleta dalším velkým vítězstvím na této klasické distanci. Před třemi lety běžel maraton poprvé v Turíně, kde zvítězil v čase 2:10:34. V roce 2013 turínské vítězství obhájil a v roce 2014 zvítězil také v Praze. Vyhraje-li v Praze i letos, vybuduje si v zemi legendárního Emila Zátopka, jenž inspiroval Carla Capalba k založení Prague International Maratonu, velké jméno. Nicméně obhajoba titulu nebude lehká, jelikož Volkswagen Maraton Praha je závod oceněný zlatou známkou kvality IAAF a Terer tak bude muset čelit silné konkurenci atletů světové extratřídy.

Soupeři Terera? Kirui, Chebet, Robi či Kebede

Jedním z jeho největších soupeřů bude v Praze rovněž velmi úspěšný Peter Kirui. Tento keňský závodník zvítězil na loňském Sportisimo 1/2Maratonu Praha fantastickým časem 59:22. Do Prahy se pak vrátil hned o několik týdnů později, když jako vodič na Volkswagen Maratonu Praha udával Patrickovi Tererovi a dalším atletům v čele závodu tempo až do třicátého kilometru. Díky tomu tento sedmadvacetiletý atlet pražskou trať velmi dobře zná. Jeho osobní maratonské maximum je navíc výrazně lepší než Tererovo. Má hodnotu 2:06:31 a pochází z roku 2011 z Frankfurtu, kde Kirui skončil šestý.

Výraznou roli by mohl hrát další keňský závodník Evans Chebet. Na loňském Volkswagen Maratonu Praha doběhl druhý, a to v osobním rekordu 2:08:17. Na podzim si tenhle čas ještě vylepšil na maratonu v Soulu na čas 2:07:46 a skončil na 2. místě.

Držitelem nejrychlejšího maratonského času ve startovním poli je Deribe Robi. Letos v Dubai zaběhl výborný čas 2:06:06 a ve velmi náročném závodě skončil na třetím místě. Dalším slibným etiopským závodníkem je Teferi Kebede, jehož nejlepší čas 2:07:35 pochází z izraelského Tiberias Marathonu z roku 2012.

Ženský závod bude mít silné etiopské zastoupení

Ženský závod nese všechny znaky národní etiopské soutěže. Organizátoři oznámili účast tří rychlých etiopských atletek. O jejich formě svědčí fakt, že si letos všechny tři již dokázaly vylepšit svá osobní maxima. Yebrgual Melese přijíždí do Prahy jako vítězka lednového maratonu v Houstonu, kde vylepšila svůj osobní rekord na 2:23:23. Na březnovém Sportisimo 1/2Maratonu Praha doběhla druhá v čase 1:08:21.

Tadelech Bekele vlastní ještě rychlejší maratonský čas, letos v Dubaji doběhla sedmá v čase 2:22:51. V RunCzech běžecké lize má na kontě již dvě vítěztví z roku 2012,kdy zvítezila v pětikilometrovém závodě Grand Prix Praha a hlavně v premiérovém ročníku Mattoni 1/2Maratonu České Budějovice s časem 1:10:54, který zůstal dosud nepřekonán.

Další dobrou Etiopankou je Ashete Bekere. Její osobní rekord 2:23:43 pochází z lednového dubajského maratonu, Bekere navíc trať v Praze dobře zná. Loni zde doběhla třetí v čase 2:28:04.