Rallyový speciál může po úspěšné homologaci pokračovat v úspěšné 114leté historii motoristického sportu této značky na tratích po celém světě.

Vůz Fabia R 5 vychází z nového sériového vozu ŠKODA Fabia a je nástupcem vozu Fabia Super 2000, který vešel do historie ŠKODA Motorsport coby vůbec nejúspěšnější soutěžní automobil všech dob.

S vozidlem Fabia Super 2000 získali jezdci a týmy téměř 50 mezinárodních a národních titulů. Jen zkušený jezdec Raimund Baumschlager vyhrál sám pět mistrovství ve své vlasti (Rakousku) a nyní je, stejně jako tomu bylo u modelu Fabia Super 2000, členem týmu ŠKODA.

„Fabia Super 2000 byla nejlepším autem ve své třídě a já vycházím z toho, že Fabia R 5 jím v budoucnu bude také,“ říká Baumschlager. „Testoval jsem ji na sněhu, asfaltu i šotolině a dojmy jsou na všech površích excelentní.“

Důležitými poznatky při vývoji nového rallyového speciálu přispěli také:

  • asijsko-pacifický šampion Jan Kopecký (Česká republika)
  • mistr Evropy Esapekka Lappi (Finsko)
  • rallyová legenda „Fast“ Freddy Loix (Belgie)

Do homologace bylo ujeto cca 10 tisíc testovacích kilometrů na nejrůznějších površích, mimo jiné také v České republice, Rakousku, Německu, Itálii, Francii, Řecku, Španělsku a Finsku.

Ať za ledového chladu nebo ve slunném počasí, na asfaltu, šotolině či sněhu - ŠKODA Fabia R 5 absolvovala všechny testy úspěšně.