Osobnosti v daňové sféře ČR pro rok 2014 byly zvoleny v uplynulých dnech v rámci soutěže Daňař a daňová firma roku. V pořadí pátý ročník vyhlásil za rok 2014 ty nejvýznamnější osobnosti v celkem šesti kategoriích, a to jak z řad komerčních subjektů, tak i státní správy. Koho nakonec odborná veřejnost vybrala? Vyhlášení proběhlo v prostorách ERA svět v Praze 1. Anketu tradičně pořádá DaněMEDIA s.r.o. ve spolupráci s Komorou daňových poradců ČR a dalšími partnery.

„Věřím, že se postupně začíná plnit jeden z velkých cílů této soutěže, a to, že si veřejnost uvědomila, že tu existují specialisté, kteří se zabývají daněmi, že to není tak jednoduché, jak to někteří poplatníci vnímají, a ten člověk, jenž se chce realizovat v oblasti daní, musí být skutečný expert,“ řekl k tomu Ing. Martin Tuček, Prezident Komory daňových poradců ČR.
 
Daňová osobnost roku 2014:
V soutěži Daňař a daňová firma roku 2014 za státní daňovou sféru zvítězila s největším počtem hlasů: JUDr. Eva Kostolanská (Odvolací finanční ředitelství). Osobností za komerční daňovou sféru pak pro rok 2014 je:
Ing. Jana Skálová, Ph.D., členka Prezidia Komory daňových poradců ČR, a daňová poradkyně ze společnosti TPA Horwath.
 
„Letošního ročníku se zúčastnilo mnohem více daňových poradců a pracovníků finančních správ, než tomu bylo v ročnících minulých. Jsem rád i za to, že si kolegiálně mezi sebou dokáží říci, že ten či onen je skutečně v dané oblasti, například DPH, velmi dobrý a dokáží si to říci a hlasovat pro to,“ řekl dále Ing. Martin Tuček, Prezident Komory daňových poradců ČR.

Prestižní soutěž Daňař a daňová firma roku 2014 dále vyhlásila i jiné zajímavé doprovodné kategorie v daňové oblasti:

Největší daňové naděje:
Mgr. Jan Oliva (Specializovaný finanční úřad)
Ing. Tereza Köppelová (Mazars)
Mgr. Iva Kuncová (PwC)

Největší daňové hvězdy:
Ing. Petr Drahoš (Mazars) – daně z přidané hodnoty
Ing. Tomáš Urbášek (PwC) – daně z příjmů právnických osob
Ing. Tomáš Hunal (PwC) – daně z příjmů fyzických osob
Ing. Václav Zíka (Ministerstvo financí ČR) – mezinárodní daně
Natalia Pryhoda, MBA (PwC) – transfer pricing
Ing. Jiří Hlaváč, Ph.D. (TPA Horwath) – fúze a akvizice
JUDr. Karel Alexa, Ph.D. (Specializovaný finanční úřad) – správy daní

Daňová kancelář snů:
Ing. Tomáš Brandejs (Deloitte Advisory)
Ing. Petr Drahoš (Mazars)
Ing. Tomáš Hunal (PwC)
Ing. Tereza Köppelová (Mazars)
Mgr. Iva Kuncová (PwC)
Mgr. Jan Oliva (Specializovaný finanční úřad)
Natalia Pryhoda, MBA (PwC)
Mgr. Tomáš Rozehnal (Odvolací finanční ředitelství)
JUDr. Ing. Hana Skalická, Ph.D.
Ing. Petr Tomeš (Rödl & Partner)
Ing. Tomáš Urbášek (PwC)

Nejlepší lektor/lektorka v daních:
Ing. Iva Rindová (FÚ pro Královéhradecký kraj).

Nejžádanější zaměstnavatel v daních
Byla zvolena taková daňová firma, kde by nejraději chtěli potenciální zaměstnanci v tomto oboru pracovat (nebo už pro ni případně pracují):
Nejžádanějším zaměstnavatelem v daních byla na základě hlasování zvolena společnost PwC ČR.

„Ocenění, které dostáváme již potřetí v pětileté historii jeho udílení, si velice vážíme, neboť vyjadřuje vůdčí pozici PwC v daňovém poradenství jak v očích našich zaměstnanců, tak odborné a laické veřejnosti. Důraz klademe jak na odbornou kvalitu naší práce, tak na kvalitu vztahů s našimi zaměstnanci a klienty,“ říká David Borkovec, vedoucí partner Daňových a právních služeb PwC Česká republika.

Soutěž Daňař & daňová firma roku navazuje na již dříve započaté projekty, které mají za cíl podpořit a zviditelnit podnikání malých a středních firem. Soutěží chtějí pořadatelé rovněž ocenit odborníky v oblasti daňového poradenství a správy daní a poděkovat všem za náročnou práci, kterou přináší daňové poradenství a správa daní.

„Svůj hlas na www.danarroku.cz mohla dát jak daňová, tak i laická veřejnost, což z této soutěže dělá výjimečnou událost,“ říká Robert Jurka, daňový poradce a manažer soutěže.