Dějištěm šampionátu je hotel Ramada v izraelském Jeruzalémě.

Přihlášeno je 255 šachistů ze 33 federací, kteří budou o cenné kovy bojovat v jedenáctikolovém turnaji (hraném švýcarským systémem) do 8. března 2015! Hlavním lákadlem je kromě medailí i 23 postupových míst na letošní Světový pohár.

David Navara by rád navázal na úspěch z prosince loňského roku, kdy se stal evropským mistrem v bleskovém šachu. Devětadvacetiletý šachista se dostal v posledních dnech do nejlepší dvacítky světového žebříčku, a tak bude spolu s Nikitou Viťugovem nejvýše nasazeným hráčem tohoto turnaje.

Obrovskou motivaci uspět bude mít dvacátý nasazený Viktor Láznička, jemuž minulý rok unikl postup na Světový pohár až v posledním kole. Letos to bude chtít napravit. Zbyněk Hráček je nasazený jako 41., Vlastimil Babula jako 98.! Oba jsou velmi zkušenými hráči, kteří mají velké šance na úspěch.

Kromě Davida Navary a Nikity Viťugova jsou přihlášeni i další čtyři velmistři s hodnocením ELO přes 2700 bodů - konkrétně Ukrajinec Pavel Eljanov, Rus Ian Nepomňachči, Francouz Etienne Bacrot a Španěl Francisco Vallejo Pons.

Mezi nejlepší hráče bude rozdělen cenový fond ve výši 100 000 €.