Nejlépe jsou na tom podle odborníků ze Střední školy výpočetní techniky právě absolventi technických oborů, IT specialisté a strojní inženýři. Ačkoli přibývá počet absolventů technických oborů, stále nestačí pokrýt poptávku společností.  

„Nezaměstnanost našim studentům skutečně nehrozí. K tomuto dni nalezli práci prakticky všichni naši absolventi, aniž by byli evidování na úřadu práce,“ potvrdil ředitel Soukromé střední školy výpočetní techniky v Praze Martin Vodička.

Studenti se také nejlépe dostávají na vysokou školu. Úspěšnost pokračování v dalším studiu na univerzitě je vysoká. V rozhodování o výběru odborné školy hraje roli IT vybavení, kvalita výuky a učitelského sboru, možnost odborného rozvoje formou kurzů či letitá tradice v oboru.

Podle údajů Národního ústavu odborného vzdělávání se s každým dalším úspěšně zvládnutým stupněm studia  vzrůstá i šance získat zaměstnání. Střední odborné školy by více měly propojit vazby s podniky a vychovat pracovníky, kteří jsou momentálně žádaní na trhu práce.

Vyšší mzdy si musí zasloužit

Přestože mají firmy problém najít kvalifikované pracovníky, u mladých absolventů nejsou ochotni akceptovat nedostatečnou praxi a nabízejí jim nižší mzdy. Na vyšší odměny za vykonanou práci se dostanou až po zapracování.

Z výzkumu České studentské unie vyplývá, že absolventi vysokých škol jsou ochotni přijmout nástupní mzdu ve výši zhruba 22 a půl tisíce korun. Přitom by si přáli, aby měl o 6 tisíc korun více. Mzdy v oborech IT se dlouhodobě pohybují kolem 37 tisíc korun.

Neobvyklé nejsou ani cifry okolo sta tisíce korun. Kupříkladu Absolvent programátor či analytik dosahují v průměru mzdy 30 tisíc korun. Projektový manažer až 75 tisíc a architekt dokonce 80 tisíc korun. Vývojář či programátor dosahuje průměrně 60ti tisíc korun.