Šetřit se v novém roce 2015 chystá 90 % dotázaných, třetina respondentů pak uvádí, že své náklady plánuje snížit opravdu výrazně. „Šetření peněz bude pro většinu z nás důležitým tématem tohoto roku. Držet své náklady na podobné úrovni jako doposud se chystá pouhých 8 % respondentů a jen necelá 3 % lidí uvedla, že plánují v letošním roce utrácet více než v roce 2014,“ uvedla Pavla Rýznarová z Ušetřeno.cz.

K šetření občany vede především nutnost, která je důvodem k uskromnění pro celých 86 % dotázaných. Takřka pětina uvádí, že šetřit musí jednoduše proto, že se současnými náklady vůbec nevychází.

Celých 43 % pak musí držet náklady při zemi kvůli potřebě splácet dluhy nebo půjčky, jež na sebe mají vázané. Čtvrtina respondentů se chystá k úsporným krokům také proto, že je nebaví žít takzvaně "od výplaty k výplatě", kdy jim na konci měsíce nic nezbývá, a chtějí si začít alespoň trochu spořit stranou.

Na čem plánujeme v roce 2015 šetřit nejčastěji?

Podle Pavly Rýznarové z portálu Ušetřeno.cz lidi nejvíce trápí náklady na jídlo či domácnost: „42 % lidí není spokojeno se svou útratou za potraviny, plánuje se v této oblasti výrazně uskromnit. O něco méně (37 %) pak uvádí, že chce v příštím roce snížit své náklady za spotřebu plynu, elektřiny nebo vody.“

Na pomyslné třetí příčce se umístily cigarety! Za ty se totiž chystá ušetřit celá třetina dotázaných.

A uskromňovat se budeme taktéž v pořizování vybavení do bytu (24 %) či bot nebo oblečení (19 %). Šestina dotázaných pak plánuje ušetřit za stravování v restauracích či kavárnách. Stejný počet se uskromní také ve způsobu trávení volného času.

Šetřením chce naprostá většina dotázaných pokrýt především nutné náklady! Pokud by však přeci jen zbývalo něco navíc, na co by lidé peníze použili? Celá čtvrtina uvádí, že by peníze utratili za cestování. 17 % respondentů by finance navíc použilo na nákup auta, počítače, fotoaparátu či jiné techniky.