FENIX je projekt oceňován odbornou veřejností a má být zárukou bezpečného a důvěryhodného internetu na území České republiky. „Síťová bezpečnost pro nás je a bude prioritou, proto jsme se rozhodli, že splníme náročné podmínky pro vstup do tohoto projektu a rozšíříme tak základnu bezpečného a důvěryhodného internetu v ČR,“ řekl k tomu Karel Umlauf, jednatel společnosti Coolhousing (Coolhousing.cz).

Sdružení NIX.CZ, provozovatel neutrálního propojovacího uzlu pro Českou republiku, přijalo nového člena bezpečnostního projektu FENIX, společnost Coolhousing v těchto dnech.

Coolhousing provozuje vlastní datové centrum na Vinohradské třídě v Praze a zařadil se tak jako devátý člen mezi významné subjekty českého internetu, jako jsou např. ACTIVE 24, Casablanca INT, CESNET, CZ.NIC, ČD - Telematika, Dial Telecom, Seznam.cz a také O2 Czech Republic, které dokážou provozovat důvěryhodný a bezpečný internet.

Vysoce zabezpečený mód při DoS útocích

Jednou z podmínek pro vstup do projektu FENIX je založení vlastního týmu CERT (Computer Emergency Response Team). Právě tyto týmy jednotlivých členů zapojených do projektu FENIX se v případě masivního ohrožení českého internetu spojují a dohadují se na převodu provozu v rámci sítě NIX do vysoce zabezpečeného módu.

Projekt FENIX vznikl na půdě českého peeringového uzlu, sdružení NIX.CZ již v roce 2013 jako reakce na intenzivní DoS útoky, kterým v březnu 2013 čelila významná česká média, banky nebo operátoři. Smyslem projektu je umožnit v případě DoS útoku dostupnost internetových služeb v rámci subjektů zapojených do této aktivity.

Společnost Coolhousing se tak nyní stala součástí týmu, který je v případě masivních DoS a DDoS útoků mnohem lépe připraven i na ochranu svých zákazníků.