Modernizace sociálních zařízení v prostorách stanic metra patří do střednědobých investičních plánů schválených v roce 2013. Dopravní podnik má jednoznačný zájem na tom, aby cestující měli dostupné služby na solidní úrovni.

„Prioritou města je neustále zvyšovat komfort v MHD a k tomu samozřejmě patří moderní a čisté toalety. Jsem rád, že si toho je Dopravní podnik vědom a ve svém rozpočtu má na další roky vyčleněné prostředky na rekonstrukci sociálních zařízení na klíčových stanicích metra,“ uvedl Jiří Pařízek, radní pro oblast dopravy.

Součástí projektu modernizace sociálních zařízení ve vestibulech stanic metra je rekonstrukce celkem 20 až 25 toalet. Do konce listopadu letošního roku bude ukončena aktuálně probíhající rekonstrukce toalet ve stanici metra Můstek B (ve vestibulu Jungmannovo náměstí).

„V příštím roce plánujeme zahájit modernizaci toalet, které se nacházejí ve vestibulech nejvytíženějších stanic metra v širším centru města, mezi něž patří Jiřího z Poděbrad, Anděl, Karlovo náměstí nebo Náměstí Republiky. V následujícím období se zaměříme také na rekonstrukci starších toalet ve stanicích mimo centrum města, které tolik vytížené nejsou,“ dodal Jaroslav Ďuriš, generální ředitel DPP.

Obsluha WC, která je zajišťována externími provozovateli, bude mít v nově zrekonstruovaných prostorách také k dispozici telefonní linku. Bude tak moci v případě nouze přivolat pomoc strážníků policie. Toto opatření má spolu se zavedením turniketů za cíl zvýšit bezpečnost pro uživatele WC a zamezit, aby se v prostorách toalet pohybovaly osoby, jež nezaplatí příslušný poplatek.

V současné době je v provozu ve stanicích pražského metra 57 veřejných WC. Odpovědnost za technický stav veřejných toalet mají jejich provozovatelé, se kterými DPP průběžně řeší také zajištění odpovídajících hygienických podmínek zařízení. Technický stav toalet bohužel velmi často ovlivňuje četný vandalismus a další negativní faktory, které by měla modernizace omezit.