Přestože se zdá, že škol s IT obory je mnoho, kvalita výuky odborných předmětů založená právě na vybavení, je dle zástupců vzdělávací instituce s dvacetiletou historií na velmi nízké úrovni. Rozdíly v kvalitě oborů jsou stále značné. Informační technologie mají dnes na trhu práce jednoznačně přední místo. Řada středních škol však otevírá obory s názvem „informační technologie“ mnohdy s jediným cílem: nalákat studenty. „Důležitým, nikoliv však jediným, předpokladem kvalitní výuky je materiální zázemí, které škola nabízí. Výuka na úrovni není prostě bez kvalitního vybavení možná,“ míní ředitel SSŠVT Martin Vodička a ihned uvádí příklad: „Po několikáté jsme zaznamenali studenty, kteří na naši školu přestoupili s tím, že je výuka v IT oboru na předcházející škole neuspokojovala i přes slušný prospěch. V odborné výuce totiž absolvovali například dílny. Učili se svářet nebo při výuce nemohli využívat software, protože škola neměla dost výkonné počítače.“ I proto škola neustále vybavení modernizuje. Se školním rokem 2014/2015 například o sadu nových výkonných počítačů. Plně vybavených má 8 učeben.

Studenti obnovu „strojů“ vyžadují

„Modernizaci myslím zvládají skvěle, studenti mají bezplatný přístup k nejnovějšímu softwaru od firmy Microsoft. Za mě se učilo na poslední verzi Adobe CS (Photoshop, Flash). Hardware je také na velmi vysoké úrovni, stále se něco zlepšovalo. Když jsem byl na škole, poslední rok se ještě modernizovalo, resp. kupovalo nové vybavení do učebny fyziky, takže to není jen o tom IT. Celkově má škola velmi dobré vybavení. A na SSŠVT je spousta odborníků a nadšenců do jejich oborů, což teď zpětně hodnotím asi jako největší plus, protože jsem se dostal k věcem a k řešení praktických problémů, které by mě asi samotného nenapadly, nebo bych se k nim prostě nedostal,“ hodnotí zpětně devatenáctiletý úspěšný absolvent Dario Kolar, který nastupuje do prvního semestru ČVUT. Studoval obor Grafické systémy a tvorba webových stránek. 

Které škole se vyhnout?


Určitým vodítkem může být to, zda má škola v nabídce příliš mnoho odlišných oborů. Stejně tak zajímavou informací může být i tradice výuky IT oboru ve škole. Zdrojů, ze kterých je možné získat informace je celá řada: internet, burzy středních škol, inspekční zprávy. Ještě lepší jsou reference od známých, kamarádů, absolventů. Lidé by neměli zapomínat vybranou školu osobně navštívit, pohovořit s vyučujícími třeba na dnech otevřených dveří. Více například na www.sssvt.cz

Modernizace učeben: nové počítače i Wi-Fi síť

Soukromá střední škola výpočetní techniky v letošním roce modernizovala učebny o počítače řady DELL Precision T3610 v počtu 17 kusů, které si hravě poradí i s náročným zatížením a vysokým grafickým výkonem.  Navíc sestavu tento rok vylepšili o výkonnější procesor a grafickou kartu NVIDIA Quadro, kterou uplatní architekti a designéři při fotorealistickém vykreslování 3D scén, ve filmovém průmyslu i ve zdravotnictví. Všechny počítače jsou vybaveny kvalitními 23 palcovými nebo 19 palcovými LCD monitory se skleněným povrchem (Xerox, Neovo), zvukovými kartami a jsou připojeny  do sítě s rychlostí 1Gb/s. Ve všech učebnách výpočetní techniky jsou nainstalovány systémy SmartClass a NetSupport School pro názornou ukázku výuky, ovládání monitorů všech počítačů v učebně a převzetí ovládání počítače studenta učitelem. Tyto učebny jsou stejně jako ostatní učebny (tzv. kmenové) dále vybaveny datovými projektory EPSON nebo DELL a audio systémem. Studenti pracují s nejnovějším softwarovým vybavením MS Office 2013, MS Visual Studio 2012, Adobe Production Premium 6.0, AutoCAD 2015 či VMware Workstation 10.0. Ve škole je vybavení od společností Dell a Cisco, které každým rokem škola upgraduje a rozšiřuje. Software pro virtualizaci, kdy pomocí virtuálních stanic a serverů na operačních systémech Windows a Linux student simuluje problémy z praxe. Dále grafické programy pro zpracování fotografií, videa a tvorbu animací od společnosti Adobe. Škola zásadním způsobem modernizovala školní Wi-Fi. Ze stávajícího řešení od firmy Cisco přešla k moderní a pro uživatele komfortní technologii „ZoneFlex“ od firmy Ruckus. SSŠVT tak pružně reaguje na markantní navýšení mobilních zařízení. I s novou infrastrukturou zůstává členem projektu Eduroam.