Byla to senzace, když před rokem přivezli "Navara a spol." do Česka pohár pro vítěze. „Ukázalo se, že zázraky se fakt dějí, protože proti hvězdami nabitému Ázerbájdžánu jsme neměli mít šanci,“ vzpomíná viceprezident novoborského šachového klubu Viktor Novotný. „A teď je situace obdobná. Máme silný tým, ale papírově jsou tam ještě silnější týmy, jakákoli medaile by byla úspěchem,“ říká směrem k ambicím v nadcházejícím ročníku.

Toho se mohlo letos zúčastnit hned pět českých klubů, ovšem kromě Nového Boru nebude ve španělském Bilbau žádný další. „Zájem není, neboť je to akce ekonomicky prodělečná. Jde jenom o prestiž. Za vítězství jsme loni dostali 10 tisíc euro na celý tým. A to je částka, jež ale nepokryje ani náklady,“ vysvětluje Novotný.

Jeho klub měl letos dokonce vrátit i pohár pro vítěze, jenž však nebyl putovní! „Bylo to poměrně úsměvné, protože pořadatelé si neuvědomili, že ten putovní pohár ztratil už někdo před námi a nám ho tím pádem ani nedali. Nakonec se všechno vysvětlilo," usmívá se Novotný.

Nový Bor bude opět patřit k favoritům soutěže

I letos bude novoborský tým v silné sestavě. Nejlepší šachisty Davida Navaru, Viktora Lázničku a Zbyňka Hráčka doplnili cizinci - Indové Krishnan Sasikiran a Pentala Harikrishna a Poláci Radoslaw Wojtaszek a Mateusz Bartel.

„Každý celek může nasadit cizince, kteří za něj odehráli v sezoně alespoň dvě partie v domácí soutěži. A to všichni naši cizinci splňují! Také proto extraligu u nás hrají. Pokud by to tak nebylo, museli bychom za start každého zaplatit správní poplatek 2 tisíce eur,“ vysvětlil Viktor Novotný.

Evropského klubového poháru se v roce účastní 52 týmů z 29 států. Hrát se bude od 14. září, a to bez volného dne až do 20. září, každý den od 15 hodin! Papírově nejsilnějším týmem a největším favoritem je ázerbájdžánský Socar v sestavě Anish Giri, Anton Korobov, Veselin Topalov, Šachrijar Mamedjarov, Wang Hao, Teimur Radžabov, Michael Adams.

Evropský klubový pohár bude mít bodovací systém 1 bod za výhru partie, 0,5 bodu za remízu a 0 za porážku, potažmo 2 body za výhru zápasu a 1 bod za nerozhodný výsledek zápasu.