„Výhra je to historická, skvělá a ke všemu navíc naprosto zasloužená. Máme jednoduše znamenitý mančaft! Všichni se koncentrují na přesnou přípravu a soustředěný výkon. Dnes na nás byli krátcí i Rusové a jsme svědky skutečně historického vítězství,“ poslal z Norska zprávu plnou euforie nehrající kapitán Vlastimil Jansa.

Sledovat souboj bylo pro kapitána obrovským zážitkem. „Naše výkony mají viditelně stoupající tendenci! Uděláme všechno pro to, abychom pokračovali takto úspěšně až do konce,“ napsal z Tromsö Jansa.

K samotnému utkání uvedl: „David Navara měl všechno, a to včetně přípravy, znamenitě připravené a závěrečný útok sehrál prostě virtuózně - doslova jako Paganini! Viktor Láznička tady hraje úžasně logické šachy, tentokráte krok po kroku přehrával Svidlera. Vyhrát s Ruskem 2:0 na prvních dvou šachovnicích se asi nikdy nikomu nepodařilo. Zbyněk Hráček byl sice v zahájení zaskočen Karjakinem, prokázal však obrovskou odolnost a ohroženou pozici zachránil! Nelehkou úlohu měl i Vlasta Babula s velice nebezpečným Něpomňaščijem černými figurami. Veškeré aktivní pokusy soupeře ale pozorně eliminoval.“

Vítězný zápas s Ruskem se zapíše do historie českého šachu

„Dnešní zápas se zapíše do historie českého šachu. Vítězství 3:1 nad Rusy je vynikající! Držme palce našim reprezentantům v dalších kolech, protože mají slibně rozehraný turnaj a mohou skončit vysoko,“ přidal se z dějiště šachové olympiády reprezentační manažer Michal Konopka.

„Máme obrovskou radost. Velmi důležité bylo už vítězství Davida Navary na první šachovnici, Rusové byli hodně nervózní. Naše sebevědomí po takovém vítězství samozřejmě stoupá, ale do příští partie půjdeme s nohama na zemi plně soustředěni, abychom tenhle výsledek potvrdili,“ řekl Vlastimil Babula.

Výkony českých šachistů sledují v norském Tromsö s respektem i ti nejlepší z nejlepších. „Hlavně, aby nám to vydrželo. Stejně jako se říká v tenise: brejk je třeba potvrdit,“ podotkl Vlastimil Jansa. Snažit se o to budou Češi v 8. utkání proti Rumunsku.

V sobotu se dařilo rovněž ženskému celku, po vítězství 3:1 nad Lotyšskem se posunul na průběžné čtyřicáté místo. V neděli nastoupí české šachistky proti Islandu.

Výsledky 7. hracího dne:

Muži: ČR – Rusko 3:1

Navara - Griščuk 1:0, Láznička - Svidler 1:0, Hráček - Karjakin 0,5:0,5, Babula - Něpomňaščij 0,5:0,5

Pořadí: 1. Azerbajdžán 13, 2. Čína 12, 3. ČR 12 bodů.

Ženy: ČR – Lotyšsko 3:1

Havlíková - Rieznieceová-Ozolaová 1:0, K. Olšarová - Berzinaová 1:0, Sikorová - Skinkeová 0:1, T. Olšarová - Ernesteová 1:0.

Pořadí: 1. Rusko 14, 2. Čína 12, 3. Maďarsko 12,… 40. ČR 8 bodů.