Mattoni 1/2Maraton Ústí nad Labem, tedy druhý nejstarší závod RunCzech běžecké ligy mimo Prahu, si za předešlé tři roky své existence vybudoval také mezi běžci zvučné jméno. Na start tohoto půlmaratonu, oceněného stříbrnou známkou kvality Mezinárodní asociace atletických federací IAAF, se postaví 3 500 běžců! A mezi nimi i dvě velké hvězdy atletického nebe - Atsedu Tsegay a Philemon Limo. „V neděli 14. září 2014 se budeme těšit na další vzrušující závod,” říká Jana Moberly, koordinátorka elitních atletů RunCzech.

29letý Keňan Philemon Limo je na závodech RunCzech běžecké ligy známou tváří. V roce 2011 byl vůbec prvním běžcem, který v České republice dokázal prolomit "magickou" hranici jedné hodiny a časem 59:30 vytvořil nový rekord pražského půlmaratonu. To, že mu pražská dlažba svědčí, potvrdil vítězstvím na prestižním Běhu na 10 km v rámci Grand Prix Praha (27:34).

Na úspěšný rok 2011 navázal Limo loni právě na Mattoni 1/2Maratonu Ústí nad Labem, když zvítězil v novém rekordu závodu 60:38. Obhajoba loňského titulu nicméně nebude snadnou záležitostí a k letošnímu vítězství bude velmi pravděpodobně nutné znovu pokořit hranici jedné hodiny. Proti němu se totiž postaví jeden z nejrychlejších běžců půlmaratonské historie (a zároveň běžec, který Limovi už jednou rekord sebral) Atsedu Tsegay.

V roce 2012 doběhl v Praze půlmaraton ve fantastickém čase 58:47. A tento čas z něj udělal nového držitele rekordu závodu i nejrychlešího půlmaratonce roku 2012, posunul ho na čtvrté místo světových půlmaratonských tabulek a vylepšil národní etiopský rekord, jenž do té chvíle nedržel nikdo jiný než Haile Gebrselassie. Od té doby se nikomu jinému rychleji běžet nepodařilo.

Etiopan Atsedu Tsegay plánoval letos přijet do České republiky na Sportisimo 1/2Maraton Praha, aby zaútočil na vlastní rekord. Ve startu mu však zabránil břišní tyfus, a proto musel svůj návrat odložit. Teď je ale po zdravotní stránce zcela v pořádku a chystá se do Ústí nad Labem. Zde se opět pokusí překonat Limův rekord, tentokrát ovšem v přímém souboji.

Více informací o RunCzech běžecké lize nebo Mattoni 1/2Maratonu Ústí nad Labem najdete na www.runczech.com .