Opravdu kvalitní garážová vrata se dnes poznají mimo jiné i podle toho, jaký stupeň zabezpečení poskytují. Renomovaní výrobci dnes tudíž nabízejí hned několik bezpečnostních prvků, které Češi rádi kombinují.

Pádová brzda a pojistka přetržení pružin zabrání neštěstí

Jedním ze základních bezpečnostních prvků proti odvinutí nebo pádu stěny garážových vrat je pádová brzda.

Při překročení nastaveného počtu bezpečných otáček, zpravidla při přetržení lanka, se aktivuje brzda, dojde k blokaci napájení či řídicí jednotky, a systém se zastaví.

U vrat s výškou nad 2,5 metru a plochou přesahující 11 metrů čtverečních je tento systém nezbytný. Vratové systémy by měly rovněž obsahovat pojistku přetržení pružin, jež ulehčují měkký pojezd vrat. A to i přesto, že jsou pružiny pečlivě vybírány a testovány.

U renomovaných výrobců by mělo jít o standardně dodávaný bezpečnostní prvek.

Infrazávora zajišťuje volný prostor pod vraty

Velmi užitečný prvek vrat, hlídájící zavírací hranu, představuje kontaktní lišta. Toto zařízení je dodáváno se systémy na elektrický pohon. Najedou-li okraje vrat na nějakou překážku, například střechu automobilu, pohon se okamžitě zastaví a následuje vytažení vrat zpět nahoru.

Velmi užitečným doplňkem je taktéž takzvaná infrazávora. Toto elektronické zařízení pracuje na základě emise infračerveného záření a zajišťuje volný prostor pod vraty, jsou-li v pohybu. Pokud by tady procházelo dítě nebo zvíře, přeruší se paprsek a pohon vrat nelze aktivovat ve směru zavírání. Vrata pak reverzují ke stropu garáže.

Infračervený paprsek je emitován pulzně, čímž se dost zvyšuje odolnost vůči rušení či povětrnostním podmínkám. Zařízení odpovídá stupni krytí IP50.

Mechanická zarážka kvůli výpadku proudu

Češi rádi zabezpečují vrata kombinací elektronických prvků, resp. základních mechanických zarážek, které se používají pro ruční ovládání bez zámku. Lze je ale umístit i na elektricky ovládaná vrata, a to jako dodatečné zabezpečení nebo prvek, který najde uplatnění při výpadku proudu.

Ovládají se z interiéru, poslouží např. jako základní mechanické zabezpečení před nenechavostí zejména malých dětí. Velmi důmyslně jsou designovány i jednotlivé panely vrat. Obsahují tzv. zámky proti sevření prstů, což znamená, že tvar lamely při pohybu přispívá k tomu, že jsou prsty odsunuty od mezery!

Autor komentáře: Lubomír Valenta (Lomax & Co)