Situace v České republice se z pohledu využívání mobilních služeb před 5 lety a teď výrazně změnila. Značný vliv má samozřejmě i loňská cenová revoluce, která uživatelům přinesla neomezené tarify.

Částečně se ovšem mění také mentalita samotných Čechů. Dnes lidé výrazně déle i častěji volají.Zatímco před 5 lety činilo průměrné množství provolaného času kolem 90 minut měsíčně, v současnosti je to již 125 minut.

Pokud bychom hodnotili odlišnosti v chování mužů a žen, lze konstatovat, že ženy obecně volají déle a častěji než muži. A také píší více SMS zpráv.

SMS zprávy samotné se však v poslední době dostávají stále více do pozadí! Jejich odeslaný počet stagnuje, protože Češi ke 'stručné' písemné komunikaci využívají internet. Posílat SMS zprávy tudíž potřebují výrazně méně.

Snížil se i počet osob, které formou SMS zprávy hlasují při různých zábavních soutěžích pro své favority.

Češi postupně přestávají užívat oblíbené předplacené karty

Užívat Češi postupně přestávají taktéž předplacené karty, které se v minulosti těšily velké oblibě. Ceny volání u paušálů jsou dnes díky silně konkurenčnímu prostředí mnohem nižší, než částky za volání z předplacené karty.

Jen v loňském roce se cena telefonování v ČR snížila v průměru o 20 %, tudíž na přibližně 1,8 koruny za minutu volání. Za posledních pět let se poté snížila dokonce o 50 %.

Největší popularitě se nyní těší internet v mobilu

Naopak největší popularitu (i poptávku) zažívají v porovnání se situací před 5 lety data - tedy internet v mobilu. Češi si totiž již neumí představit každodenní život bez internetu, v mobilu jej nyní využívá bezmála 70 % uživatelů.

Při výběru paušálu tak již Češi například nesledují množství nabízených SMS zpráv, ale zaměřují se na výši takzvaného FUP limitu, tzn. objem volných dat! V souvislosti s tím je přirozeně nejvíce zajímá cena za nabízená data.

Situace ohledně internetu v mobilu se tedy v souladu s přirozenou poptávkou taktéž změnila. Dnes obvykle nemusí uživatel po vyčerpání limitu doplácet za přístup na internet, pouze se mu stahování dat výrazně zpomalí.

Rozšířila se i nabídka datových služeb či jejich ceník. Zatímco před 5 lety lidé zaplatili za 500 MB přibližně 500 korun měsíčně, dnes už je tato hodnota buď součástí neomezeného balíčku volání nebo se za ni platí průměrně okolo 200 korun za měsíc.